Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kłobukowice
2019, zdjęcie Waldemar Potulny
Miniatura Kłobukowice Miniatura Kłobukowice Miniatura Kłobukowice Miniatura Kłobukowice Miniatura Kłobukowice

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Waldemar PotulnyHenryk Dymczyk

Kłobukowice

Województwo:śląskie
Powiat:częstochowski
Gmina:Mstów
Rodzaj obiektu:Pałac

Historia

Pałac z poł. XIX w.Budowla 3-częściowa: jeden budynek jest dwukondygnacyjny, budynek drugi jednokondygnacyjny oraz 4-kondygnacyjna wieża zwieńczona neogotyckim krenelażem. Elewacje są zdobione boniowaniem.Pałac neogotycki z II połowy XIX wieku,poza detalami gotyckim, znajdziemy w nim elementy klasycystyczne i renesansowe.

Właścicielami pałacu w Kłobukowicach była rodzina sławnych śpiewaków Reszków - braci Jana i Edwarda, aż do czasów międzywojennych. W 1922 roku córka Edwarda Reszke – Janina wyszła za mąż za Adama Nieniewskiego. Na ich ślubie był gen. Józef Haller a sama uroczystość odbyła się w Garnku (miejscowość w pow.częstochowskim), po czym młoda para osiada w Chorzenicach.Pałac w Kłobukowicach młoda para przekazała Częstochowie pod miejsce letniego wypoczynku dla dzieci. Podczas wojny był on schronieniem dla uchodźców z Warszawy.
Pułkownik Nieniewski był postacią nietuzinkową. Urodził się 19 maja 1886 r. w Zawadach, w Sieradzkiem jako syn ziemianina, powstańca 1863 r. Jego matka była wnuczką Józefa Wybickiego. Od młodości był kształcony w szkołach wojskowych ówczesnego Cesarstwa Austro-Węgierskiego, między innymi w Oficerskiej Szkole Kawalerii w Wiener-Neustadt. W niepodległej Polsce dosłużył się stopnia pułkownika i wielu wysokich funkcji w Wojsku Polskim. Był szefem sztabu u gen. Józefa Hallera, brał udział w wojnie z bolszewikami a szczególnie zasłużył się w bitwie nad Niemnem, we wrześniu 1920 r.

Opis

Budynek eklektyczny.

Park

Park.

Inne

Spichlerz.Pozostałość po spichlerzu przy pałacu w Kłobukowicach, pochodzi z XVIII wieku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.