Skatalogowanych zabytków: 11431
Zarejestruj się
Miniatura Brynek
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura BrynekMiniatura Brynek

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Brynek
2016

Brynek

Województwo:śląskie
Powiat:tarnogórski
Gmina:Tworóg
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, nr rej.: 658/66 z 28.05.1966

Stan obecny

Zespół Szkół Leśnych i Ekologicznych im. Stanisława Morawskiego.Obiekt dostępny z zewnątrz.

Historia

Rosenthalowie wznieśli w Brynku w 1829 roku pierwszy pałac. Zaprojektowano go w stylu klasycystycznym. W drugiej połowie XIX wieku gmach przebudowywał Otto von Rosenthal w oparciu o plany architekta, Karla Johanna Lüdeckego. Dopałacu dostawiono wówczas dwa skrzydła i dwie wieże.W 1889 roku zmarł ostatni dziedzic Brynka, Hugo von Rosenthal, pozostawiając małoletnią córkę. Zarząd nad majątkiem przejęli opiekunowie prawni. Wtedy nabyciem pałacu zainteresowała się jedna z najbogatszych rodzin niemieckich - Henckel von Donnersmarck. Sfinalizowano to w 1904 roku, kiedy Brynek kupił hrabia Hugo II z przeznaczeniem na główną siedzibę linii siemianowickiej rodu vonDonnersmarcków.Pałac zdawał się nie spełniać oczekiwań hrabiego, gdyż po rozebraniu do fundamentów na jego miejscu wzniesiono nowy. Plany przygotował architekt z Wrocławia, Karl Grosser. Obiekt zbudowano w ciągu jednego, 1905 roku, chociaż prace wykończeniowe trwały do 1908.Pałac zyskał oblicze eklektyczne, z przewagą elementów barokowych. Pałac w Brynku jest budowlą posadowioną na planie podkowy, z dwiema ośmiobocznymi wieżami, na których osadzono cebulaste hełmy. Dach jest mansardowy z lukarnami. Najbardziej zdobiony jest środkowy ryzalit z portykiem przed głównym wejściem. Zachowane zostały efektowne wnętrza pałacowe, m.in. hol główny, jadalnia czy kaplica pałacowa pod wezwaniem św. Franciszka z Asyżu i św. Huberta.

Opis

Brynek jest niedużą wioską, położoną w sąsiedztwie Tworoga, przy drodze z Tarnowskich Gór do Lublińca. Źródła historyczne po raz pierwszy wspominają o osadzie w XVI wieku. Później należała ona do dziedziców Tworoga, m.in. z rodu de Verdugo, Colonnów i Gastheimbów.W 1818 r. dobra Brynek zostały nabyte przez Bernarda Rosenthala z Wrocławia.

Park

Park z 1829 roku, o powierzchni 36 ha. Znajduje się w nim ogród botaniczny z 3500 gatunkami roślin, lipa, pięć dębów szypułkowych.

Inne

Przy pałacu galeria prowadząca do kaplicy, od 1991 roku odbywają się tu nabożeństwa. Zabudowania gospodarcze znajdują się na skraju parku zbudowane w latach 1906-1910.W pobliżu są także inne zabudowania, jak np. okrągła wieża wodna z budynkiem bramnym, stajnia, wozownia, maneż, budynki mieszkalne - wszystkie wzniesione z cegły klinkierowej.

opis: Jerzy 2015r,
Archiwalne zdjęcie: wg. litografii XIX w., ze zbiorów Woj. Biblioteki Publ. w Opolu, wydawca Wacław Bagiński- Wrocław
dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.