Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Sopot - Pałac Stawowie (al. Niepodległości 618)
2018, zdjęcie Jacek Tracz

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sopot - Pałac Stawowie (al. Niepodległości 618)

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Eugeniusz SzymańskiJacek Tracz

Sopot - Pałac Stawowie (al. Niepodległości 618)

Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Sopot
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy ?Stawowie?, z 2 poł. XIX w., nr rej.: 877 z 30.03.1983

Stan obecny

Czeka na remont.

Historia

Pałac (al. Niepodległości 618) z 2 poł. XIX w.

Stawowie to przepiękna, zabytkowa sopocka posiadłość o wielowiekowej historii, sięgającej XII w., a jeszcze wcześniej w VII-II w. p.n.e. - sądząc po odkrytych na tym terenie grobach skrzynkowych z urnami twarzowymi - osada ludów kultury pomorskiej.

Decyzją z dnia 30 marca 1983 roku zostało ono wpisane do rejestru zabytków pod numerem 877 jako zespół pałacowo-parkowy "Stawowie". Składa się z kilkuhektarowego parku z niezwykle ciekawymi okazami drzew parkowych, w tym wpisaną do rejestru zabytków przyrody pod numerem 496 sosną wejmutką, a także unikatowym jadalnym grzybem chronionym, znajdującym się na tzw. 'czerwonej liście', czyli soplówką gałęzistą (bukową) (Hericium coralloides) oraz z piętrowego pałacyku z wieżą, zaprojektowanego w stylu renesansowych willi włoskich.

Zadaniem tej strony jest możliwie wszechstronny opis historii jednego z niewielu oryginalnie zachowanych obiektów zabytkowych Sopotu; tej najdawniejszej, której ślady znaleźć można w dokumentach archiwalnych, ale i tej powojennej - nie spisanej dotąd,
a funkcjonującej w pamięci żyjących wciąż jej świadków. Opis szczegółowych dziejów obiektu ma uświadomić jak złożona była historia tych ziem, jak polskie i niemieckie ślady wydarzeń oraz osób, żyjących na Stawowiu przeplatały się z sobą, tworząc mozaikę, której wielu elementów wciąż jeszcze brakuje. Liczymy, że odezwą się osoby i instytucje, zarówno krajowe jak i zagraniczne, wzbogacając zaprezentowany tu materiał, bo historia tego miejsca jest co prawda zamknięta, lecz wciąż niedokończona.

Niezależnie od tego, jakie plany ma nowy właściciel nieruchomości (od 3 września 2008 roku spółka Baltic Apartaments), walory historyczne, przyrodnicze i kulturowe Stawowia powinny zostać zachowane.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Park

Park w Stawowiu należy do najcenniejszych założeń parkowych Sopotu i objęty jest ochroną konserwatorską. Zajmuje powierzchnię 8 ha. Rośnie w nim ponad 600 starych drzew reprezentowanych przez 38 gatunków, w tym 15 obcych dla rodzimej flory naszego kraju [oznaczono je następującymi symbolami: 1 gatunek pochodzący z Ameryki Północnej, 2 gatunek pochodzący z Japonii, 3 gatunek pochodzący z Bałkanów]. Wiek najstarszych drzew przekracza 150 lat.

Źródło: www.stawowie.pl

Inne

Dokładny opis, historia, zdjęcia , mapy i wiele innych informacji o tym zabytku na stronie www.stawowie.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Historia, opis, stan obecny na stronie www.stawowie.pl
Eugeniusz Szymański12 lat i 12 miesięcy temu
Do Pana Mariana Dolhana: podaje się źródło skąd pochodzą teksty i załączniki,
nie podając ich pochodzenia sugeruje się że są własne, a kopiując je dokładnie z innego miejsca popełnia się przestępstwo nie podając źródła. Znam Administratorów strony z któ
Marius Dolhan12 lat i 12 miesięcy temu
Ze względu na obiekcje które napływają i być może napływać będą dalej pod mój adres . Proszę redaktorów Polskich Zabytków o usunięcie wszelkich zdjęć i tekstów przeze mnie dodanych!!!!!Nie jestem w stanie określić które materiały są moje a które skopiow
Stawowie Sopot12 lat i 4 miesiące temu
Dziękujemy za podanie źródła.