Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się

Gdynia Kolibki - Dwór (al. Zwycięstwa 291)

Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdynia
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: 849 z 11.05.1982

Historia

Dwór (al. Zwycięstwa 291) z 2 poł. XIX w.

Pierwsza wzmianka źródłowa o miejscowości Kolibki (w brzmieniu "Colypka") pojawiła się w dokumencie z lat 1323/1324 r. opisującym granice posiadłości klasztoru oliwskiego. Nazwa ta oznacza zagłębienie terenu przypominające swoim kształtem kolebkę, istniejące do dzisiaj. W 1383 r. posiadłość Kolibki wraz z Małym Kackiem została nadana przez krzyżaków Piotrowi z Kacka.
W następnych wiekach istniał tu folwark i wieś. Zabudowa grupowała się przy skrzyżowaniu Potoku Kolibkowskiego z traktem prowadzącym z Gdańska do Pucka.

Dawna własność cystersów oliwskich pod nazwami "Colybka" i "Kolebki", w okresie późniejszym własność rycerska i szlachecka. Majątek kolibkowski był własnością znanych rodów szlacheckich m.in. Wejherów, Radziwiłłów, Ostromeckich, Sobieskich i Przebendowskich.
Właścicielem majątku kolibskiego po śmierci króla Sobieskiego stała się królowa Marysieńka (w parku znajduje się się m.in. "Dąb Marysieńki" i "Grota Marysieńki"). W 1720 syn Jana III Sobieskiego, Jakub Ludwik Sobieski sprzedał dobra kolibkowskie wojewodzie Piotrowi Przebendowskiemu.
Przez krótki okres właścicielem dworu był również konsul brytyjski w Gdańsku. W okresie trwania zaboru pruskiego majątek stał się własnością pruską. Ostatnim prywatnym właścicielem dworu został po I wojnie światowej Witold Kukowski

Park

Park.

Inne

W okolicy dworu znajdowały się nieistniejące już obiekty karczmy z XV wieku, cegielni (z wyprodukowanych cegieł wybudowano wiele gmachów m.in. w Gdańsku), hamerni, młyna zbożowego i papierni.
Dzisiejsze budynki przydworskie pochodzą z pierwszej połowy XIX wieku i są otoczone Parkiem Marysieńki o założeniu barokowym z kilkusetletnim drzewostanem. Dwór jest siedzibą stadniny koni podlegającej gdyńskiej Straży miejskiej.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.