Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Rakowiec
Zdjęcie Miecia Postołowska 2011
Miniatura Rakowiec

Rakowiec

Województwo:pomorskie
Powiat:kwidzyński
Gmina:Kwidzyn (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór myśliwski, nr rej.: 43/78 z 24.08.1978

Stan obecny

Pensjonat.

Historia

Dwór myśliwski z XVIII / XIX wieku wraz ze stadniną.

Dworek w Rakowcu został wybudowany w połowie XVIII wieku przez junkrów pruskich. Jest to dwór myśliwski w przeszłości zamieszkany przez społeczność szlachecką. Budynek jest otynkowany na biało, ma duże poddasze. Na posesji bardzo licznie rosną drzewa, a wokół dworku znajdują się zabudowania gospodarcze. Na szczególną uwagę zasługują dwie stajnie: jedna pochodzi z XVIII wieku, a druga z 1935 roku.
Oba budynki zostały w ostatnich latach odnowione i bardzo nowocześnie urządzone. Obecnie w zabytkowych zabudowaniach dworku myśliwskiego mieści się pensjonat
.
Po drugiej wojnie światowej w Rakowcu powstała gmina, na czele której stał wójt. Od 1954 roku przekształcono ją na Gromadzka Radę Narodową. Dnia 1 stycznia 1973 roku gromada Rakowiec została włączona do gminy Kwidzyn, w której funkcjonuje do chwili obecnej. Okres drugiej wojny światowej i wyzwalanie tych ziem spod okupacji hitlerowskiej spowodowały ogromne wyludnienie miejscowości Dolnego Powiśla.
Wieś Rakowiec również nie oparła się temu procesowi. Ówcześni mieszkańcy, w większości Niemcy i Mazurzy, opuścili domostwa i wyjechali na zachód do Niemiec. Po wyzwoleniu Kwidzyna i okolic, od stycznia 1945 roku, zaczęła napływać tu ludność głównie z centralnej Polski (byłej Generalnej Guberni) i z byłych wschodnich terenów polskich (około 50 % mieszkańców wsi).

tekst: Mariusz Dolha 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.