Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Sławutówko
Zdjęcie Viola Czyżewska 2010
Miniatura SławutówkoMiniatura SławutówkoMiniatura SławutówkoMiniatura SławutówkoMiniatura SławutówkoMiniatura Sławutówko

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek KujawaJerzy MrozekJacek TraczPatryk Spurgiasz

Sławutówko

Województwo:pomorskie
Powiat:pucki
Gmina:Puck (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski i folwarczny, XIX-XX w., nr rej.: 985 z 20.01.1987

Stan obecny

Własność prywatna.
2019 - Pałac nieużytkowany. Na przyległym terenie znajdują się Park Ewolucji i jezioro z wyciągiem do nart wodnych.

Historia

Dwór z pocz. XX w.
Najstarsza wzmianka o Sławutówku pochodzi z 1277 r. Pod koniec XVII w. majątek przeszedł na własność Radziwiłłów, a następnie polskiego króla Jana III Sobieskiego. W latach 1910-1912 w miejscu starego dworu zbudowano pałac, który spełniał rolę rezydencji rodziny von Belov. Gustaw von Below - budowniczy pałacu, zmarł w 1940 r. Nadchodząca II wojna światowa wymusiła przepisanie majątku na spokrewnionego z Belowami Albrechta von Krockow. Pruskie pochodzenie rodziny Below nie było przychylnie widzanie przez wkraczajacą na te tereny Armię Czerwoną. Rosjanie po otrzymaniu donosu od ukraińskiej pokojówki pałacowej wymordowali cała rodzinę, a ich grobowiec znajduje się w pobliskim lesie. W czasie wojny miejscowość nosiła nazwy: 1939-42 Klein Schlatau i 1942-45 Kleinschlatau. Po 1945 r. tereny te zostały przejęte przez Państwowe Gospodarstwo Rolne. W 2001 r. wykonano generalny remont obiektu i przystosowano go do pełnienia funkcji hotelowo - gastronomicznych. Po zmianie właściciela budynek na razie nie jest wykorzystywany.
Dodatkowe, szczegółowe informacje o pałacu tu: http://wolneforumgdansk.pl/viewtopic.php?t=1092

Opis

Pałac eklektyczny o masywnej, piętrowej bryle, urozmaiconej wykuszami w kształcie wieżyczek i dwupoziomową loggią. Część zachodnia, węższa, na planie prostokąta, wschodnia na planie zbliżonym do kwadratu. Całość usytuowana w dłuższej osi wschód-zachód. Od strony stawu znajduje się taras widokowy. Pałac nakryty jest wielopołaciowym dachem mansardowym z facjatami i lukarnami.

Park

Park z XIX / XX w. o pow. około 2 ha. Do parku należał staw, spiętrzony na rzece Gizdepka, znajdujący się na południe od pałacu. Od południa park przechodzi w naturalny drzewostan otaczający założenie.

Inne

Folwark, XIX / XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.