Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Pinczyn

Województwo:pomorskie
Powiat:starogardzki
Gmina:Zblewo
Rodzaj obiektu:Pałac

Historia

Pałac z XIX w.
We wczesnym średniowieczu istniało nieduże grodzisko, którego resztki można oglądać do dziś

Późniejsza królewczyzna starostwa królewskiego, jaką był Pinczyn, stała się znana w końcu XIX wieku. Zawiązana przez mieszkańców spółka parcelacyjna wykupiła z rąk niemieckich tutejszy majątek i rozparcelowała go. Rozwścieczona administracja pruska przez kilkanaście lat nie pozwalała nie tylko na budowę domostw, ale nawet na palenie ognisk służących do gotowania strawy przez mieszkających w szałasach Pinczynian.
Jeden z nich Józef Stopa stał się pierwowzorem dla poznańskiego Drzymały. Jako pierwszy zamieszkał w wozie cygańskim. Patriotyczna postawa mieszkańców Pinczyna uwidaczniała się również w czasie strajków szkolnych w latach 1906-07. Ksiądz Stanisław Hofmann pełniący funkcję proboszcza pinczyńskiego prócz rozwinięcia działalności oświatowo-kulturalnej już po odzyskaniu niepodległości przyczynił się do unowocześnienia wsi.
Dzięki niemu Pinczyn został zelektryfikowany, wybrukowano główna ulicę i ułożono chodniki oraz wybudowano neobarokowy kościół, przeznaczając starą drewnianą świątynię z roku 1743 na dom parafialny.
Pozostałością rozparcelowanego majątku jest pałac wybudowany w początkach XIX wieku.

Inne

Przy torach kolejowych na północny wschód od wsi znajduje się największy na Kociewiu głaz narzutowy. Diabelski Kamień, bo taka jest jego nazwa, mierzy sobie 14 m obwodu i ponad 2,2 m wysokości.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.