Skatalogowanych zabytków: 9391
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.5376, 18.0069

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbigniew Kubiak

Paraszyno

Województwo:pomorskie
Powiat:wejherowski
Gmina:Luzino
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVIII/XIX w., nr rej.: 774 z 14.01.1978

Stan obecny

Dworek Paraszyno
Hotel.
www.dworek-paraszyno.iq.pl

Historia

Dwór z 2. poł. XVIII w.
Obiekt należy do grupy dworków szlachty pomorskiej.

W połowie XIX wieku majątek paraszyński stał się własnością jednej rodziny - Zalewskich. Wtedy to przeprowadzono pierwsze prace remontowe. Z tamtego okresu pochodzą istniejące do dziś drzwi wejściowe oraz elementy dekoracyjne elewacji frontowej - pilastry z głowicami korynckimi i obramowanie otworów okiennnych i portalu.
Do roku 1907 dworek trochę podupadł, wtedy to nastąpiła pierwsza poważna przebudowa Dworu - powstały wtedy półkoliście zamknięte szczyty elewacji północnej i południowej z herbami Zalewskich i Von Besser.
Rodzina Von Besser posiadała dwór w swoich rękach do roku 1945. W czasie wojny i tuż po niej dewastacji uległy prawie wszystkie budynki ocalał tylko dwór i dom zarządcy.
W latach 1946-76 dwór był własnością Teofila Wojka i Teofila Stolza a w roku 1976 przejął go PGR. 24 stycznia 1978 roku dwór wraz z fragmentem doliny, w której znajdują się urządzenia wodne i fragmenty tartaka został wpisany do rejestru zabytków pod nr 774.
Na lata 1979-87 przypada remont i adaptacja dworu. W roku 1991 dwór stał się własnością gminy i pełni od tego czasu rolę ogólnodostępnego obiektu hotelowo gastronomicznego.

Opis

Dworek parterowy założony na planie prostokąta kryty dachem mansardowo - naczółkowym (XIX wiek), frontem skierowany jest w stronę półnoćną. Piwnice, sklepione kolebkowo, część z nich służyła jako skład win.
Parter z salonem , w którym znajduje się niski, murowany kominek. na parterze znajdują się, w części zachodniej, trzy pokoje, we wschodniej dwa. Poddasze mieszkalne.
Elewacja dworku bardzo bogato zdobiona, szczególnie w części północnej.

Park

Park.

Inne

W dworze znajduje się dziesięć komfortowo wyposażonych dwuosobowych pokoi. Dla nowożeńców przygotowany jest specjalny apartament. Ośrodek oferuje możliwość spędzania miłych wieczorów przy kominku oraz odbywania przejażdżek konnych po okolicy.

Część restauracyjna znajduje się w pięknym wnętrzu osiemnastowiecznego salonu. W dworku istnieje możliwość organizacji bankietów.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.