Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Licze
Zdjęcie Miecia Postołowska 2011
Miniatura Licze

Licze

Województwo:pomorskie
Powiat:kwidzyński
Gmina:Kwidzyn (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XVII, XIX/XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 259/N z 28.09.1962
Park:nr rej.: 66/83 z 17.11.1983

Historia

Dwór z 1664 r., w stylu holenderskiego klasycyzującego baroku, wzniesiony w 1664 dla Jana von Kospot, kanclerza i komendanta Kwidzyna, przebudowany na przełomie XIX i XX w.
Dwór w Liczu powstał w 1664 roku. W XIX wieku dobudowano dwa skrzydła. Jego budowniczym był Jan Kapot- kanclerz Kwidzyna i właściciel 10 okolicznych wsi. Po przejęciu zarządzania majątkiem przez Karla Gorga, dwór był siedzibą jego rodziny do 1931 roku. Później, do roku 1945, budynek wykorzystywano jako obóz pracy.
Po wojnie mieściły się tam magazyny wojskowe i WZPOiW, a następnie szkoła budowlana utworzona przez kwidzyńskie Przedsiębiorstwo Budownictwa Rolniczego. Od roku 1970 dworek stał pusty aż do roku 1984, kiedy to kupiła go pani Stanisława Burnos.
Dworek jest zbudowany na planie prostokąta, murowany z palonej cegły. Gzymsy zostały wykonane z drewna dębowego, a ornamentalne detale z piaskowca. Budynek był wzorowany na renesansie holenderskim. Nad wejściem widnieje napis z psalmu 118 "Panu zaufać i nie zdać się na ludzi...", a w holu na drewnianym malowanym stropie znajdują się inskrypcje opiewające uroki życia doczesnego.
Wewnątrz budynku mamy bogato zdobioną klatkę schodową, marmurową posadzkę o układzie szachownicowym, ponadto w środku dworku możemy zobaczyć wiele ciekawych i cennych przedmiotów, jak na przykład rzeźbiony sekretarzyk, chińskie wazy, zabytkowy piec kaflowy oraz fortepian z epoki Chopina. Obszerny dziedziniec otaczają długie XIX-wieczne budynki gospodarcze - obory zdobione medalionami z wypukło rzeźbionymi głowami krów.

Park

Park.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.