Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJacek Tracz

Gdańsk Piecki - Dwór Uphagenów (ul. Piecewska 7)

Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski Uphagenów z XVIII w., nr rej.: 869 z 14.07.1982

Historia

Teren przy ul. Piecewskiej, należał niegdyś do gdańskiej rodziny Uphagenów. Najpierw właścicielem jej był Jan Uphagen starszy, po nim zaś, od roku 1693, jego syn i spadkobierca Henryk. To właśnie z jego inicjatywy powstała w Pieckach chętnie przez Gdańszczan odwiedzana i pięknie położona gospoda.
Dwór pochodzi z 2 poł. XVII w.
Ostatnią właścicielką była Elżbieta / z rodu Uphagenów /, która w roku 1770 sprzedała dworek Martinowi Behnke, ten zaś u schyłku wieku XVIII sprzedał go Korneliuszowi von Almonde.

Podobno podczas oblężenia Gdańska przez wojska napoleońskie w roku 1807 obiekt pełnił rolę kwatery główmodowodzącego walkami - marszałka Franciszka Józefa Lefebbvre - po uwieńczonej sukcesem akcji wyniesionego przez cesarza Napoleona do godności księcia Gdańska.

Po przebudowie w 1972, znacznie uległ zatarciu rokokowy charakter dworu. Wkrótce też przydworski park uległ całkowitej dewastacji. W latach osiemdziesiątych przeprowadzono rekonstrukcję Dworu Piecewskiego uwględniając postulaty konserwatorów. W tej chwili jest to jeden z najstaranniej odrestaurowanych dworów w Gdańsku.

Opis

Zarówno zewnętrzny jak i wewnętrzny styl utrzymany jest w stylu rokoko.

Park

Park z przełomu XVIII i XIX w.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.