Skatalogowanych zabytków: 11249
Zarejestruj się

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 54.3329, 18.6574

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Radosław SroczyńskiJacek Tracz

Gdańsk Olszynka - Dwór (ul. Olszyńska 37)

Województwo:pomorskie
Powiat i gmina:Gdańsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: 646 z 15.10.1973

Historia

Dwór (ul. Olszyńska 37) z XIX w.

Dwór powstał w 1802 roku i należał do zamożnych kupców Jest utrzymany w klasycznym stylu. Ślady dawnej świetności tego budynku widać gołym okiem. Wystarczy przyjrzeć się drewnianej sztukaterii werandy lub pozostałościom fresków na ścianach. Przed wojną właścicielem tego majątku ziemskiego był człowiek o nazwisku Neufeld. Najstarsi mieszkańcy Olszynki pamiętają, że dawał on pracę wielu ludziom.
W czasie wojny pracowali tutaj także radzieccy jeńcy wojenni. Pracy musiało być wiele, zważywszy na wielkość pomieszczeń gospodarczych. Znajdował się tutaj także ogromny park (1,2 ha), w którym rosły okazałe, ponad stuletnie wiązy oraz staw. Charakterystyczne i cenne były holenderskie witraże zdobiące ganek.
Po wojnie w dworku wstawiono ścianki działowe. Stworzono kilka mieszkań, do których wprowadzili się ludzie. Sufit i ściany zamalowano, pozostawiając tylko niewielką część fresków. Park został rozparcelowany. Dzisiaj część zajmują działki, a część zupełnie zdziczała.
Zabudowania gospodarcze od strony ul. Olszyńskiej zawaliły się zimą 2005 roku pod naporem śniegu. Resztę pozostałych ścian administracja budynku zburzyła, gdyż stanowiły zagrożenie dla mieszkających tu ludzi. Teraz ruiny straszą posępnymi gruzami. Pomieszczenia gospodarcze od strony dawnego parku ciągle stoją, ale z zamurowanymi oknami i drzwiami. W dworku mieszkają aktualnie dwie rodziny, które czekają na przyznanie mieszkań zastępczych. Opuszczone mieszkania na parterze zostały do cna okradzione i zdewastowane.
W miejsce holenderskich witraży wstawiono dyktę. Dworek ucierpiał także w czasie wojny ? ściana od strony parku jest posiekana kulami i do dzisiaj stanowi pamiątkę tamtych czasów. W ostatnich trzydziestu latach nie przeprowadzono tutaj remontu z prawdziwego zdarzenia. Jak twierdzą mieszkańcy, po wielu latach próśb, wymieniono tylko okna na pierwszym piętrze. Nawet najmniejsza praca remontowa wymaga zgody konserwatora zabytków.
Dwór został wystawiony na sprzedaż.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

sylwia sadowska7 lat i 6 miesięcy temu
Dobra wiadomość. Dworek od 2013 r. ma nowych \"właścicieli\". więcej na http://dworolszynka.blogspot.com/
ps. dzięki za wspaniały kstalog. pozdr. wesola13