Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się

Duninowo

Województwo:pomorskie
Powiat:słupski
Gmina:Ustka (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-370 z 15.12.1998

Historia

Dwór z końca XIX w.
1374 rok - pierwsza wzmianka w dokumentach, dotycząca istnienia pierwszej parafii obejmującej wsie Pęplino, Starkowo i las pępliński, wówczas biskup kamieński Filip Poświęcił tu kościół.
1493 rok - potwierdzenie istnienia parafii i wybudowanie do dziś istniejącego kościoła gotyckiego.
Pierwszym rodem panującym na tym terenie byli von Krummelowie. Georg von Krummel - pan na Modle swoimi wpływami sięgał aż po Słupsk i Sławno oraz cieszył się względami słupskiego księcia Jana Frederyka z rodu Gryfitów. Ostatni potomek rodu von Krummel zmarł tragicznie w 1602 roku. Po von Krummelach Duninowo, Modłę i Lędowo przejęli skoligaceni z nimi von Belowowie, wywodzący się z pomorskiej dynastii Biełow.
XIX wiek - kościół staje się ważnym ośrodkiem luterańskiego separatyzmu, jest to bowiem okres buntu przeciwko połączeniu się kościołów protestanckich w jeden kościół ewangelicki. Von Belowowie organizowali dla chłopów w swoich pałacach msze i namawiali do bojkotu ewangelickich szkół. W okresie tym powstaje w Duninowie luterańska szkoła dla separatystów, która działa od 1843 do 1867 roku.
1859 rok - w Duninowie powstaje warsztat konserwujący i remontujący organy piszczałkowe. Jego założycielem jest Christian Voelkner - późniejszy producent nowoczesnych instrumentów na całe Cesarstwo Niemieckie.
Następnie Belowowie sprzedali Duninowo, Modłe i Lędowo hrabiemu Ottonowi von Frankestein, a ten po paru latach odstąpił je Alfredowi von Croy z Nadrenii, potomkowi ostatniego księcia pomorskiego Ernesta. Dobra pozostają pod panowaniem tej dynastii do 1945 roku, ale majątek był dzierżawiony przez Leo Scheunemanna i jego potomnych.
1939 rok - we wsi było 89 gospodarstw chłopskich.

Opis

Budynek parterowy, przykryty dwuspadowym dachem.

Park

Park krajobrazowy z poł. XIX w. przechodzący w las.

tekst: Mariusz Dolhan 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.