Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Daniel Brzeziński

Mały Płock

Województwo:podlaskie
Powiat:kolneński
Gmina:Mały Płock
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: A-474 z 24.03.1992

Stan obecny

(2019) W wyremontowanym dworze mieszczą się: Ośrodek Pomocy Społecznej, Klub Integracji Społecznej oraz Fundacja "Kraina Mlekiem Płynąca".

Historia

Dwór zbudowany w roku 1835 dla rodziny Żukowskich. Wieś wzmiankowana już w XV wieku, założona przez księcia mazowieckiego Janusza I, spalona przez Krzyżaków w 1405 roku. Przez szereg lat własność królewska i książęca dzierżawiona przez rody szlacheckie. W 1835 przyznana jako dobra donacyjne generałowi rosyjskiemu Michałowi Żukowskiemu. W tej rodzinie majątek pozostał aż do zakończenia II Wojny Światowej. Po jej zakończeniu we dworze ulokowano posterunek Milicji Obywatelskiej. W roku 1957 dwór został gruntownie wyremontowany, przekształcono jednak pierwotny układ wnętrz.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem naczółkowym pokrytym wtórnym eternitem. W połaci umieszczono symetrycznie niewielkie facjatki. Elewacja frontowa 7 osiowa z 1 osiowym, umieszczonym centralnie portykiem wgłębnym wspartym na dwóch filarach i spiętym po bokach parą półkolumn. Ponad portykiem w partii dachu umieszczono dwuosiową wystawkę, zwieńczoną trójkątnym szczytem. Do elewacji bocznej dostawiono parterową, prostokątną przybudówkę przekrytą daszkiem pulpitowym. Układ wnętrz dwutraktowy z sienią na osi. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.