Drozdowo
Województwo:podlaskie
Powiat:łomżyński
Gmina:Piątnica
Rodzaj obiektu:Dwór
Powiat:łomżyński
Gmina:Piątnica
Rodzaj obiektu:Dwór
Rejestr zabytków
Zespół:dworski, XVIII-XIX w., nr rej.: 222 z 17.12.1985Stan obecny
Muzeum Przyrody powstałe w 1984 roku. Teren parku dostępny. Wnętrza po zakupie biletu.Historia
Dwór zbudowany w 2 połowie XVIII wieku dla rodziny Burskich .Wkrótce po ślubie Antoniny Burskiej z Tomaszem Godlewskim w 1799 roku dobra Drozdowo rozpadają się na dwie części. Dwór pozostał w rękach Toma sza Godlewskiego,j ego syna Kazimierza i następnie wnuka Władysława Trzeszczkowskiego. Od 1856 roku należał do Chludziewiczów, a w 1865 Franciszek Lutosławski scalił dobra Drozdowa i odkupił dwór. Ostatnio dwór należał do Marii z Lutosławskich Niklewiczowej zmarłej 1979 P. Dwór był drewniany, parterowy ,rozebrany w 1979 roku i następnie zrekonstruowany. W roku 1895 wzniesiono piętrową willę dla Mariana Lutosławskiego, przylegającą do dworu w południowym jego szczycie (arch. Franciszek Lilpop) Willa po IIWŚ była użytkowana przez resort zdrowia m.in. jako izba porodowa a drewniany dwór był zamieszkały przez jego właścicielkę Marię Niklewiczową. Od 1978 roku przystąpiono do remontu willi i rekonstrukcji drewnianego dworu. Po remoncie willa została adaptowana najpierw na dom pracy twórczej, a następnie utworzono w obu obiektach muzeum przyrodnicze. (JB 2024)Opis
Zespół w Drozdowie składa się z parterowego dworu i przybudowanej do jego szczytu płd. murowanej wi1li. Dworek typowy dla wiejskiej rezydencji mieszkalnej z XIX w., założony na rzucie wydłużonego prostokąta, parterowy, pierwotnie drewniany modrzewiowy, obecnie ściany murowane, kryty gontem. Był przebudowany w pocz. XX wieku i w 1979 r. Przybudowana do niego piętrowa willa wzniesiona na rzucie kwadratu ,o układzie wnętrz nieregularnym. Bryła prosta o dachu czterospadowym. Elewacja ogrodowa 6 osiowa , przy obydwu narożach obiektu dobudowane parterowe jednoosiowe aneksy 2 tarasami , boniowane. Tarasy Z balustradami tralkowymi. Narożne balustrady zdobią żelazne wazony. W attyce wieńczącej środkową część budynku ukryta mansarda. Otwory drzwiowe prowadzące na taras posiadają bogatą sztukaterię.Dworek - przylegający do willi, parterowy, podpiwniczony. Fundamenty zbudowane z kamienia na zaprawie wapiennej. Ściany piwnic z cegły ceramicznej pełnej. Ściany boczne dworku po przebudowie w 1979 r. z cegły ceramicznej pełnej. Stropy nad piwnicami
stanowią sklepienia ceglane. Nad parterem stropy drewniane. Dach wysoki kryty gontem. więźba dachowa krokwiowo-płatwiowa. Stolarka okienna drewniana, nietypowa. Obiekt tynkowany. Wokół budynku opaska betonowa.
Willa - Fundamenty z kamienia i cegły ceramicznej na zaprawie wapiennej. Ściany fundamentowe piwnic i wyższych kondygnacji zbudowane z cegły ceramicznej pełnej. Stropy nad piwnicami stanowią sklepienia ceglane. Powyżej piwnic stropy ognioodporne konstrukcji betonowej. Pod pomieszczeniami łazienek i tarasów nad aneksami stropy typu Kleina na belkach stalowych. Dach płaski pokryty blachą ocynkowaną, na odeskowaniu ażurowym. Wszystkie obróbki blacharskie attyk, gzymsów, ornamentów podokienników, kominów z blachy ocynkowanej. Schody wewnętrzne do piwnicy ceglane. Schody główne stalowe z wykładzina drewnianą. Stolarka okienna i drzwiowa drewniana, nietypowa. (JB 2024)
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.