Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu
Eckhard HuthWioletta KozłowskaBogdan AdlerTadeusz Hieronim ( tedesse ) RzepkaJoanna KwokaŻarska Wieś
Florsdorf
Województwo:dolnośląskie
Powiat:zgorzelecki
Gmina:Zgorzelec (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac
Powiat:zgorzelecki
Gmina:Zgorzelec (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac
Rejestr zabytków
Zespół:pałacowyObiekt:pałac, nr rej.: 1275 z 6.06.1965
Park:nr rej.: 840/J z 12.08.1984
Stan obecny
Powojennej administracji , oraz historykom - nie wiadomo kto i kiedy dokonał grabieży pałacu w Żarskiej Wsi - "czarna dziura" !!!. Po 1945 roku pomieszczenia rezydencji oraz położonej obok oficyny przeznaczono na biura i mieszkania pracowników PGR, którzy znacząco zdewastowali wszystkie wnętrza. Opuszczony w 1989 roku pałac z każdą kolejną dekadą stawał się coraz większą ruiną. Zaniedbany został także rozległy park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX stulecia. Zniszczono również kaplicę cmentarną z ok. 1920 roku oraz oficynę dworską z końca XIX wieku.Zespół pałacowo-parkowy w końcu został sprzedany prywatnemu inwestorowi - ale inwestycja pozostała w sferze planów a obiekt jest nadal miejscem dewastacji .
Historia
Żarska Wieś (Florsdorf) , (po wojnie miejscowość nosiła nazwę: Kwiatów) od połowy XIV wieku stanowiła własność kolejnych mieszczan zgorzeleckich. W 1491 roku właścicielem tutejszych dóbr stał się nawet burmistrz Georg EmmerichW kolejnych dekadach dochody z Żarskiej Wsi czerpali rajcy, a następnie, książę legnicki Fryderyk II. Od 1507 roku znów stanowiła własność miasta, by po pewnym czasie stać się królewszczyzną. Niestety nie wiadomo, kiedy został wzniesiony pierwszy dwór. Wczesne informacje o jego istnieniu pochodzą z XVII stulecia . W 1740r Hans von Gehler, na miejscu wcześniejszego założenia, wzniósł pałac w kształcie długiego prostokąta z dwoma krótkimi skrzydłami po bokach. Barokowy zespół pałacowo-parkowy należał do największych w regionie, - stanowił letnią rezydencję właścicieli .
Prawdopodobnie pałac był plądrowany w okresie wojen napoleońskich (1813 r.) przez kolejne trzy armie . Po wyparciu Francuzów ze Śląska, właścicielką okolicznych dóbr została Elizabeth Junker, z domu Frenzel. Po niej rezydencja należała do Heinricha Randela, zaś w drugiej połowie XIX wieku do szambelana dworu saskiego, barona Heinricha Augusta von Globig.
W 1875 roku majątek stał się własnością rodziny Schäffer, która posiadała okoliczne dobra do końca II wojny światowej. Po śmierci Johanne z domu Fünfstück (1940 r.) właścicielem Florsdorf został Hans Helmuth Schäffer. W 1944 roku w jego pałacu zdeponowano miejskie zbiory sztuki, stanowiące część wyposażenia Kaiser Friedrich Museum z Görlitz.
Opis
Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z dwoma bocznymi ryzalitami i wieżą. Dwukondygnacjowy korpus główny nakryty wysokim dachem dwuspadowym, ryzalit - trójspadowym. Walące się dachy, popada w ruinę.Park
Ogród na tarasach założony w XVIII w.Park z 2 poł. XIX w.
Komentarze
Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.