Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Żarska Wieś
2010, zdjęcie Eckhard Huth
Miniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska WieśMiniatura Żarska Wieś

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Żarska Wieś
Zdjęcie Bogdan Adler

Żarska Wieś

Florsdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat:zgorzelecki
Gmina:Zgorzelec (wiejska)
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1275 z 6.06.1965
Park:nr rej.: 840/J z 12.08.1984

Stan obecny

Powojennej administracji , oraz historykom - nie wiadomo kto i kiedy dokonał grabieży pałacu w Żarskiej Wsi - "czarna dziura" !!!. Po 1945 roku pomieszczenia rezydencji oraz położonej obok oficyny przeznaczono na biura i mieszkania pracowników PGR, którzy znacząco zdewastowali wszystkie wnętrza. Opuszczony w 1989 roku pałac z każdą kolejną dekadą stawał się coraz większą ruiną. Zaniedbany został także rozległy park krajobrazowy z przełomu XVIII i XIX stulecia. Zniszczono również kaplicę cmentarną z ok. 1920 roku oraz oficynę dworską z końca XIX wieku.
Zespół pałacowo-parkowy w końcu został sprzedany prywatnemu inwestorowi - ale inwestycja pozostała w sferze planów a obiekt jest nadal miejscem dewastacji .

Historia

Żarska Wieś (Florsdorf) , (po wojnie miejscowość nosiła nazwę: Kwiatów) od połowy XIV wieku stanowiła własność kolejnych mieszczan zgorzeleckich. W 1491 roku właścicielem tutejszych dóbr stał się nawet burmistrz Georg Emmerich
W kolejnych dekadach dochody z Żarskiej Wsi czerpali rajcy, a następnie, książę legnicki Fryderyk II. Od 1507 roku znów stanowiła własność miasta, by po pewnym czasie stać się królewszczyzną. Niestety nie wiadomo, kiedy został wzniesiony pierwszy dwór. Wczesne informacje o jego istnieniu pochodzą z XVII stulecia . W 1740r Hans von Gehler, na miejscu wcześniejszego założenia, wzniósł pałac w kształcie długiego prostokąta z dwoma krótkimi skrzydłami po bokach. Barokowy zespół pałacowo-parkowy należał do największych w regionie, - stanowił letnią rezydencję właścicieli .
Prawdopodobnie pałac był plądrowany w okresie wojen napoleońskich (1813 r.) przez kolejne trzy armie . Po wyparciu Francuzów ze Śląska, właścicielką okolicznych dóbr została Elizabeth Junker, z domu Frenzel. Po niej rezydencja należała do Heinricha Randela, zaś w drugiej połowie XIX wieku do szambelana dworu saskiego, barona Heinricha Augusta von Globig.
W 1875 roku majątek stał się własnością rodziny Schäffer, która posiadała okoliczne dobra do końca II wojny światowej. Po śmierci Johanne z domu Fünfstück (1940 r.) właścicielem Florsdorf został Hans Helmuth Schäffer. W 1944 roku w jego pałacu zdeponowano miejskie zbiory sztuki, stanowiące część wyposażenia Kaiser Friedrich Museum z Görlitz.

Opis

Budynek wzniesiony na planie wydłużonego prostokąta z dwoma bocznymi ryzalitami i wieżą. Dwukondygnacjowy korpus główny nakryty wysokim dachem dwuspadowym, ryzalit - trójspadowym. Walące się dachy, popada w ruinę.

Park

Ogród na tarasach założony w XVIII w.
Park z 2 poł. XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.