Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej Kusztal

Tarnobrzeg Mokrzyszów

Województwo:podkarpackie
Powiat i gmina:Tarnobrzeg
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 139/A z 16.06.1977 i z 18.04.1985
Obiekt:pałac, nr rej.: A-728 z 11.06.1973

Stan obecny

Oddział Podkarpackiego Centrum Edukacji Nauczycieli.

Historia

Pałac zbudowany w 1893 roku dla Antoniego Teodora Schindlera. Wyremontowany w latach 1980-1988. - Od 1905 roku własność Zofii z Potockich Tarnowskiej. Od 1916 roku Zakład Wychowawczy dla Sierot Wojennych. Po 1948 roku był tu Dom Dziecka i Pogotowie Opiekuńcze.

Opis

Budynek w stylu neogotyku angielskiego, wzniesiony na planie prostokąta, piętrowy, z ryzalitami i wieżyczką oraz tarasem ogrodowym. Wieża trójkondygnacyjna nakryta dachem czterospadowym i hełmem. We wschodniej elewacji taras z szerokimi schodami. Ryzality zwieńczone trójkątnymi szczytami i wieloboczna baszta nakryta ostrosłupowym hełmem. Elewacje dzielą poziomo pasy gzymsów kordonowych, okna o niejednolitym wykroju, zdobione ramową dekoracją. Dachy strome, kryte blachą i dachówką ceramiczną.

Wnętrze podzielone jest przez sień umiejscowioną na dłuższej osi budynku. Zachowały się oryginalna stolarka okienna i drzwiowa oraz główna klatka schodowa, wraz z częścią kasetonów i boazerii w hallu. Klatka schodowa posiada neogotyckie krzyżowo-żebrowe sklepienia.

Park

Pozostałości parku z XIX w.

Inne

Oficyna z XVIII w., przekształcona, obecnie hotel.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.