Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzie
2015, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzieMiniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzieMiniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzieMiniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzieMiniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzieMiniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzieMiniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzieMiniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzie

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzie
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Bogdan AdlerWaldemar PotulnyMaciej AdamekGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Wojcieszów Dolny - Pałac na wodzie

Niedergut

Województwo:dolnośląskie
Powiat:złotoryjski
Gmina:Wojcieszów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy
Obiekt:pałac, nr rej.: 1273/J z 25.09.1996
Park:nr rej.: A/672/625/J z 31.03.1980

Stan obecny

Po drugiej wojnie światowej majątek w Wojcieszowie Dolnym przekazano w zarząd Państwowemu Gospodarstwu Rolnemu. W pałacu urządzono biura przedsiębiorstwa. Od lat sześćdziesiątych do 2001 roku w rezydencji funkcjonowała szkoła podstawowa. Od 2002 r. budynek wraz z otaczającym go dziewiętnastowiecznym parkiem jest własnością prywatną.

Historia

Pałac /ul. Bolesława Chrobrego 251/ z pocz. XIX w., przebudowany w 1858 roku na neogotycką rezydencję. Wielokrotnie zmieniał właścicieli w kręgu sławnych rodów Dolnego śląska : Stumpl , Zedlitz , Reibnitz , Kotwitz , Bergmann . Najdłużej był w rękach von Zedlitz .

Opis

Pałac w Wojcieszowie Dolnym został zbudowany w stylu baroku na przełomie XVII i XVIII w., być może w miejscu renesansowego dworu. Rezydencję gruntownie przebudowano w latach 1858-1869 i ponownie 1887-1889. Zabytek kilkukrotnie remontowano w drugiej połowie XX w. Budynek murowany z kamienia i cegły, wzniesiony na planie pięcioboku zbliżonego do kwadratu, podpiwniczony, dwukondygnacyjny, nakryty dachami czterospadowymi z ozdobnymi szczytami, lukarnami. Fasada (elewacja zachodnia) siedmioosiowa, z centralnie usytuowaną kwadratową wieżą, w której znajduje się główne wejście do pałacu. Nad wejściem dwa kartusze herbowe, rodów von Zieten i von Zedlitz und Neukirch. Bryłę budynku tworzą liczne wieże, wieżyczki i szczyty. Układ wnętrz trzytraktowy, piwnice sklepione, w pozostałych pomieszczeniach płaskie stropy, część z dekoracją sztukatorską.

Park

Park z XIX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Daniel Brzeziński4 lata i 5 miesięcy temu
Faktycznie w rejestrze zabytków figuruje adres Bolesława Chrobrego 251 ale na oficjalnej stronie obiektu (https://www.palacdolnywojcieszow.com/kontakt) podano adres kontaktowy Bolesława Chrobrego 241
Bogdan Adler4 lata i 5 miesięcy temu
Rzeczywisty adres - to ul. Bolesława Chrobrego 241 ... Ale Ministerstwo Kulturów o tym nie wie ... :-)