Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Jasionka
2012, zdjęcie Michał Jakobielski
Miniatura Jasionka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał GościnnyMichał Jakobielski

Jasionka

Województwo:podkarpackie
Powiat:rzeszowski
Gmina:Trzebownisko
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: 1048 z 9.10.1979

Stan obecny

Dom i park w dobrym stanie. Obiekt dostępny - hotel.

Historia

Dwór Ostoya, zwany też Dworem Jasionowskim, powstawał w trzech różnych etapach, każdy z nich miał inny wymiar historyczny. Budowę dworu rozpoczęto po 1817 roku z inicjatywy Pani Zofii Czosnowskiej-Oborskiej. Pierwszy okres można określić jako stan, kiedy to dwór reprezentował klasyczną i uznaną formę architektoniczną. Druga przebudowa została podyktowana względami praktycznymi; zostały powiększone powierzchnie mieszkalne oraz wydzielono część czeladną - aneks południowo-wschodni, który przylega obecnie do wieży.
Czas budowy aneksu miał miejsce na przełomie XIX wieku, przyjąć można, że nastąpiło to po 1849 roku, inicjatorem rozbudowy był Pan Henryk Jędrzejowicz. Ów kupił ten majątek od Państwa Doroty i Ignacego Korzeniowskich. Od roku 1887 datować możemy okres współpracy Pana Stanisława Mariana Jędrzejowicza z Panem Tadeuszem Stryjeńskim. Celem owej współpracy była ogólnie pojęta rozbudowa i powiększenie dworu.
Zakresem swym działania te objęły dostosowanie wieży po stronie wschodnio-południowej oraz ponowna kompozycja całości budynku, co w efekcie spowodowało, iż dwór otrzymał nowy wymiar stylistyczny. W trakcie przeprowadzonych prac pozbawiono klatkę schodową romantycznej wieżyczki, przez co dwór zbliżył się swą stylistyką do modelu pałacowego. Po 1945 r. targały dworem różne koleje losu, jego dawna świetność i splendor zniknęły w cieniu założonych w nim biur i magazynów. Obecnie dwór jest odrestaurowany i pełni funkcję komercyjną. Architektura wnętrz imituje wystrój z epoki świetności dworu.
Opis

Budynek piętrowy, o nieregularnej bryle z alkierzami.

Park

Park o powierzchni około 5 hektarów.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.