Skatalogowanych zabytków: 11145
Zarejestruj się
Miniatura Pakoszów
2013, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura PakoszówMiniatura PakoszówMiniatura PakoszówMiniatura PakoszówMiniatura Pakoszów

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Pakoszów
Zdjęcie Bogdan Adler

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.8567, 15.6271

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajBogdan Adler

Pakoszów

Wernersdorf

Województwo:dolnośląskie
Powiat i gmina:Jelenia Góra
Rodzaj obiektu:Pałac

Stan obecny

Pałac wyremontowany. Obecnie znajduje się w nim hotel.

Historia

Pałac zbudowany na pocz. XVIIIw. Przez Schaffgotschów . Zakupiony w 1725 roku przez Johanna Martina Gottfrieda - burmistrza Jeleniej Góry tytułującego się "kupcem królewskim - przerobiony na bielarnię lnu .. W 1741 posiadłość przeszła na rzecz Georga Friedricha Smitha, który poślubił wdowę po Gottfriedzie. Dzięki mariażowi pałac w 1771 roku przeszedł w ręce rodziny Hessów. W tym czasie pałac został poddany drobnym przebudowom. W latach 1768 i 1777 Pakoszów odwiedził król Prus Fryderyk Wielki.Przywilej do przetwarzania niezbędnej do bielenia lnu wody został potwierdzony w 1777 roku przez króla Fryderyka II w dokumencie zachowanym do dziś. Do produkcji prowadzonej w południowej części budynku został przekierowany potok. Woda osłabiła fundamenty od strony północnej, stąd w późniejszych latach potok został przeniesiony około trzech metrów dalej na północ od domu. Północna ściana została wsparta na czterech filarach. Podczas obecnej przebudowy odnaleziono w części zewnętrznej ściany dawny zbiornik służący wybielaniu i duży komin do produkcji potażu..
W rekach rodziny Hess pałac znajdował się do końca 1945 roku.
Po 2WS był Domem Dziecka a następnie budynkiem mieszkalnym . W 2004r. przeszedł w ręce potomków ostatnich właścicieli , którzy od 2012r.po remoncie utworzyli w nim Hotel Pakoszów

Opis

Pałac założony na planie prostokąta z bocznymi ryzalitami. 2-kondygnacyjny, nakryty dachem łamanym. Wnętrza parteru przekryte sklepieniami ze skromną dekoracją stiukową. Salę balową do lat 60. XX w. zdobił plafon z malowidłami przedstawiającymi sceny alegoryczne oraz portrety burmistrzów i patrycjuszy jeleniogórskich. Ściany narożnego saloniku z kominkiem pokryte fajansowymi XVIII-wiecznymi kafelkami z Delft, pokryte scenami rodzajowymi i biblijnymi.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 12 miesięcy temu
palac potomkow . w tym Rudolfa Hessaa , esesmana ktory mordowal w czasie II wojny sw. na potege . teraz ci byli esesmani smieja sie z nas , grajac nam na nosie obejmuja palace . . Trzeba cos z tym zrobic. zeby byli esesani nic nie mieli tylko / zeby zostali postawieni przed sadem a ich byle palace ,z amki itp. zostaly pzredkazane na dobro spoleczne i tyle mam do powiedzenia.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy www. turystakulturowy.pl