Skatalogowanych zabytków: 11320
Zarejestruj się
Miniatura Wronów
2019, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura WronówMiniatura WronówMiniatura Wronów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej KusztalJerzy Mrozek

Wronów

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Lewin Brzeski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2068/81 z 14.04.1981
Park:nr rej.: 171/88 z 25.03.1988

Stan obecny

Budynek pałacu jest własnością ANR i jest wystawiony na sprzedaż.

Historia

Pierwsze wzmianki o Wronowie sięgają XV stulecia. Nie znamy następnych właścicieli tej osady aż do XIX w. Pałac powstał na przełomie XVIII i XIX w, być może dla ówczesnego właściciela, porucznika Reinharda. W 1867 roku właściciele majątku, czeska gałąź rodziny von Furstenberg, sprzedała go Aleksanderowi von Schalscha. W 1907 r pałac przeszedł remont, który nadał mu neobarokowy wygląd. Dobudowano również ogród zimowy z niewielką, zachowaną do dziś fontanną. Przebudową kierował Robert Weber, architekt z Drezna. Do II Wojny Światowej majątek znajdował się w rękach rodziny von Schalscha. Po wojnie folwark i rezydencję znacjonalizowano i przekazano PGR. Po upadku Gospodarstwa majątek przejęła Agencja Nieruchomości Rolnych. Obecnie pałac jest wystawiony na sprzedaż.

Opis

Neobarokowy pałac z XIXw. Pałac jest murowany i wzniesiony na planie zbliżonym do litery L. Jest to dwukondygnacyjny budynek o masywnej, rozłożystej bryle. Nakryty jest dachem mansardowym z lukarnami. Fasada ma jedenaście osi, wyróżnia się centralnie umiejscowionym pozornym ryzalitem. Główne wejście prowadzi przez ten ryzalit, który jest zamknięty barokowym, półokrągłym szczytem, zdobionym kartuszami herbowymi. W narożniku pałacu znajduje się niewielka dobudówka z dodatkowym wejściem, zwieńczona tarasem oraz kwadratowa wieża zegarowa, dominująca nad pałacem. Od strony parku widoczny jest ryzalit i spory taras. Na elewacjach pałacu zachowały się fragmenty boniowania i pilastrów. Wewnątrz pałącu zachowały się częściowo kominki, boazeria i drewniana klatka schodowa.

Park

Zachował się pochodzący z XIX w., park krajobrazowy o powierzchni 5,5 ha. W drzewostanie parku przeważają gatunki rodzime, jednak rosnie tam również cyprysik groszkowaty. Kilka okazów dębów szypułkowych oraz platan klonolistny zostały uznane za pomniki przyrody.

Inne

Zachowały się: obora z połowy XIX w. i stodoła z końca XIX w.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 11 miesięcy temu
Jurku .ladny ten palac - zapisuje do odwiedzenia . licze kase , może mi wystarczy na zakup ..
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 2 lata i 11 miesięcy temu
Jurku . no cóż kupie sobie coś innego