Skatalogowanych zabytków: 11266
Zarejestruj się
Miniatura Walce

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Walce
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 50.3677, 18.0159

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy Mrozek

Walce

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Walce
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Obiekt:ruina pałacu, nr rej.: 1008/65 z 7.05.1965

Stan obecny

Ruiny.

Historia

Pałac z XVIII w. rok 1575 Zniszczony w 1945 roku, w pożarze.
Pierwsza wzmianka o posiadłościach w Walcach pochodzi z XVI wieku, kiedy Śląsk był pod panowaniem Habsburgów. Z dokumentu z 23.04.1572 r. wynika, że cesarz Ferdynand I posiadłość w Walcach i Biedrzychowicach przekazał w zastaw Franzowi Schweinichen von Kolbnitz, koło Jarowa z tytułu odszkodowań wojennych oraz innych należnych mu zobowiązań wartości 50.000 talarów. Dopiero w 1585 roku cesarz Rudolf II sprzedał oficjalnie posiadłości w Walcach i Biedrzychowicach Franzowi Schweinichen von Kolbnitz. Osoba Franz Schweinichen znana jest również z innych dokumentów. W aktach procesowych z 24.03.1580 r. w Głogówku zanotowano, że pan Schweinichen na Walcach stawał jako świadek przed burmistrzem i Radą Głogówka w procesie pomiędzy Janem von Opperstdorf a poddanymi o prawo połowu ryb w Osobłodze. W innym dokumencie z 1688 roku będącym protokołem powizytacyjnym parafii w Walcach sporządzonym przez niejakiego Jungnitza zawarta jest informacja, że w Walcach zamieszkują 4 osoby stanu szlacheckiego o wyznaniu luterańskim.
W protokole autor wspomina również, że wysoko urodzony Johannes Schweinoch miał pożyczone z kasy kościelnej 20 talarów. chodzi w tym protokole chyba o rodzinę von Schweinichen, która w późniejszym czasie używała również nazwiska "Schweinoch". von Schweinochowie pozostawali właścicielami zamku w Walcach do 1815 roku.
Ostatni właściciele zmarli nie doczekując się potomstwa. Z opowiadań starszych osób z Walec wynika, że będąc wyznania luterańskiego posiadali osobny cmentarz, mieścił się on prawdopodobnie przy ulicy Łąkowej

Opis

Budynek w ruinie, usytuowany na wzniesieniu Parterowy, częściowo podpiwniczony, dach mansardowy.

Inne

Informacje i zdjęcie archiwalne, pochodzi ze strony, www.naszewalce.pl , dodał Jerzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.