Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Sławięcice
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura SławięciceMiniatura Sławięcice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sławięcice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekAndrzej SzymańskiJoanna Kwoka

Sławięcice

Województwo:opolskie
Powiat:kędzierzyńsko-kozielski
Gmina:Kędzierzyn-Koźle
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Park:nr rej.: 832/64 z 21.04.1964

Stan obecny

Zachował się fragment bocznego wejścia. Po II wojnie światowej teren ten użytkował PGR. Od roku 1996 sławięcicki Belweder jest w rękach prywatnych.

Historia

W latach 1716-1720 grafowie von Hoyn, wybudowali pałac z ogrodem wzorowany na Wersalu. W 1782 dobra Sławięcickie przeszły w posiadanie księcia Fryderyka Hohenlohe. Wybudował on pałac z parkiem w stylu angielskim. Pałac wkrótce spłonął, odbudował go w 1827 roku Friedrich August, książę Hohenlohe-Ohringen.

Opis

Ród von Hohenlohe odbudował pałac, który wcześniej stanął w Sławięcicach z fundacji wcześniejszych właścicieli – von Hoymow. Tamten, XVIII-wieczny – spalił się od uderzenia pioruna. Nowy, okazały pałac powstał w miejsce starego w 1836 r.Był on trzypiętrową budowlą w stylu włoskiego baroku. Pamiątką po wielkiej historii Sławięcic jest tu nieduży, ale niezwykle urokliwy, neobarokowy pawilon ogrodowy, zwany w latach powojennych Belwederem. Pawilon został zbudowany w 1716 r. na zlecenie hrabiego Fleminga, w formie barbakanu z czterema wieżyczkami. Środkowa wieża to klatka schodowa, a w przylegających do niej wokoło trzech pozostałych mieściły się pokoje gościnne. Po II wojnie światowej w uszkodzonym pałacu urządzono szkołę zawodową. Zabytek stał jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Niestety, bardzo szybko został rozebrany przez mieszkańców, żądnych materiałów budowlanych do odbudowy miejscowości. Zachował się po nim jedynie fragment wschodniego portyku, czyli jednego z bocznych wejść .

Park

Park. Belweder oraz przylegający do niego park w stylu angielskim był częścią wspaniałego ogrodu z rzadkimi okazami drzew i krzewów, który znajdował się pod stałą opieką europejskiej sławy książęcych ogrodników.Park był jednym z najokazalszych i pierwszych tego typu na Śląsku.

Inne

Belweder z 1802 roku. Mauzoleum z 1790 roku, klasycystyczne, w którym pochowano księcia Fryderyka Ludwika i księcia Augusta. - obie budowle w parku.
Pawilon ogrodowy, belweder z 1802 r., nr rej.: 1950/71 z 2.11.1971
Dom ogrodnika z 1830 r., nr rej.: 2055/80 z 11.09.1989zdjęcie z : http://wroclaw.fotopolska.eu/Kedzierzyn-Kozle/b13518,Palac.html?dyskusja=0
opisy z str: https://www.opolskieonline.pl/warto-zwiedzic/slawiecice-czyli-palac-rozkwitu-i-upadku/

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.