Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Sławięcice
Zdjęcie Miecia Postołowska 2010
Miniatura Sławięcice

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Sławięcice
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekAndrzej Szymański

Sławięcice

Województwo:opolskie
Powiat:kędzierzyńsko-kozielski
Gmina:Kędzierzyn-Koźle
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Park:nr rej.: 832/64 z 21.04.1964

Stan obecny

Zachował się fragment bocznego wejścia. Po II wojnie światowej teren ten użytkował PGR. Od roku 1996 sławięcicki Belweder jest w rękach prywatnych.

Historia

W latach 1716-1720 grafowie von Hoyn, wybudowali pałac z ogrodem wzorowany na Wersalu. W 1782 dobra Sławięcickie przeszły w posiadanie księcia Fryderyka Hohenlohe. Wybudował on pałac z parkiem w stylu angielskim. Pałac wkrótce spłonął, odbudował go w 1827 roku Friedrich August, książę Hohenlohe-Ohringen.

Opis

Ród von Hohenlohe odbudował pałac, który wcześniej stanął w Sławięcicach z fundacji wcześniejszych właścicieli – von Hoymow. Tamten, XVIII-wieczny – spalił się od uderzenia pioruna. Nowy, okazały pałac powstał w miejsce starego w 1836 r.Był on trzypiętrową budowlą w stylu włoskiego baroku. Pamiątką po wielkiej historii Sławięcic jest tu nieduży, ale niezwykle urokliwy, neobarokowy pawilon ogrodowy, zwany w latach powojennych Belwederem. Pawilon został zbudowany w 1716 r. na zlecenie hrabiego Fleminga, w formie barbakanu z czterema wieżyczkami. Środkowa wieża to klatka schodowa, a w przylegających do niej wokoło trzech pozostałych mieściły się pokoje gościnne. Po II wojnie światowej w uszkodzonym pałacu urządzono szkołę zawodową. Zabytek stał jeszcze w latach 50. ubiegłego wieku. Niestety, bardzo szybko został rozebrany przez mieszkańców, żądnych materiałów budowlanych do odbudowy miejscowości. Zachował się po nim jedynie fragment wschodniego portyku, czyli jednego z bocznych wejść .

Park

Park. Belweder oraz przylegający do niego park w stylu angielskim był częścią wspaniałego ogrodu z rzadkimi okazami drzew i krzewów, który znajdował się pod stałą opieką europejskiej sławy książęcych ogrodników.Park był jednym z najokazalszych i pierwszych tego typu na Śląsku.

Inne

Belweder z 1802 roku. Mauzoleum z 1790 roku, klasycystyczne, w którym pochowano księcia Fryderyka Ludwika i księcia Augusta. - obie budowle w parku.
Pawilon ogrodowy, belweder z 1802 r., nr rej.: 1950/71 z 2.11.1971
Dom ogrodnika z 1830 r., nr rej.: 2055/80 z 11.09.1989zdjęcie z : http://wroclaw.fotopolska.eu/Kedzierzyn-Kozle/b13518,Palac.html?dyskusja=0
opisy z str: https://www.opolskieonline.pl/warto-zwiedzic/slawiecice-czyli-palac-rozkwitu-i-upadku/

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.