Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Osiek Grodkowski
2018, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek GrodkowskiMiniatura Osiek Grodkowski

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Osiek Grodkowski
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekJoanna Kwoka

Osiek Grodkowski

Osseg/Auenrode

Województwo:opolskie
Powiat:brzeski (opolskie)
Gmina:Grodków
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy i folwarczny, XVIII-XIX w., nr rej.: 894/64 z 23.05.1964
Park:nr rej.: 66/81 z 15.07.1981

Stan obecny

Pałac w rękach prywatnych. Nastąpiła odbudowa ,pokryty nowym dachem, wnętrza w renowacji.

Historia

Pierwsze wzmianki o Osieku znamy z XIII w., kiedy to wies należała do Zygfryda Barutha, syna Henryka. Do XVIII w. majątek dość często zmieniał właścicieli poprzez kupno, spadek lub posag. Pałac w Osieku powstał ok drugiej ćwierci XVIII w. na zlecenie rodziny von Königsdorff. W XIX w. wieś przeszłą na własność rodziny von Ohlen und Adlerskron. W latach 1877-1883 architekt Alexis Langer odnowił rezydencję w duchu neogotyku na zlecenie Kurta von Ohlen und Adlerskron. Po jego śmierci majorat [Osiek, Jaszów i Lipowa] trafił do rodziny von dem Knesebeck-Milendonck. W rękach baronów Knesebeck Osiek pozostał do końca drugiej wojny światowej, po czym zostały znacjonalizowane. Pałac, folwark i par w Osieku Grodkowskim przekazano w zarząd PGR. Po upadku tegoż, do 1998 r. rezydencja należała do Agencji Własności Rolnej. Obecnie jest w rękach prywatnych.

Opis

Późnobarokowy pałac z XVIII w. Ten murowany, dwukondygnacyjny budynek założono na planie prostokąta wokół wewnętrznego dziedzińca. Każde skrzydło kryte jest dachem dwuspadowym, na którym łupkowe poszycie ułożono w ozdobny wzór. Fasada siedmioosiowa jest podkreślona głównym wejściem na osi elewacji. Drzwi poprzedzają schody paradne i niewielki taras. Elewacja ogrodowa, jedenastoosiowa, wyróżnia się niewielkim, półkolistym wykuszem. Drzwi w wykuszu jest flankowany dwoma niszami, powyżej nich znajduje się balkon. Na elewacjach widoczne są proste opaski okienne i boniowania na pilastrach i narożach budynku.
Układ wnętrz pozostał jednotraktowy. Wokół małego dziedzińca wybudowano neogotyckie krużganki, w oknach których zachowały się witraże. W kilku pomieszczeniach zachowały się sklepienia krzyżowo-żebrowe oraz płaskie stropy z klasycystyczną stiukową dekoracją. W jednej z sal istnieje nadal neogotycki strop kasetonowy.

Park

Zachował się zaniedbany park krajobrazowy o korzeniach sięgających barokowego ogrodu założonego tu w końcu XVII w. Park liczy ok 5.18 ha, częściowo jest otoczony murem. Widoczne do dzisiaj jest kilka ścieżek, sztuczne wzniesienia i zarośnięte stawy.

Inne

W parku znajduje się zniszczona kaplica grobowa właścicieli.

Na wschód od pałacu znajdują się ruiny dawnej ujeżdżalni. Zachował się z niej tylko dorycki pseudoryzalit, podtrzymujący belkowanie z kartuszem i koroną rangową.

Zachowały się dwie bramy w murze dawniej otaczającym cały pałac. Ciekawsza jest klasycystyczna brama wschodnia, flankowana doryckimi kolumnami nakrytymi tympanonem. Na tympanonie widoczna jest płaskorzeźba z ok. 1800 r., przedstawiająca podgryzające się konie.

Klasycystyczny spichlerz, pochodzący z 1792 r. Część centralna podkreślona pseudoryzalitem o parach pilastrów podtrzymujących przyczółek.

Zachowały się również obory i stajnie pomiędzy którymi postawiono budynek mieszkalny o fasadzie dzielonej jońskimi pilastrami.

Tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Dzięki panu Tomaszowi, szefowi brygady budowlanej, zwiedziłem wnętrza pałacu.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.