Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Niewodniki
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura Niewodniki

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekGREGORIUS ...

Niewodniki

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Dobrzeń Wielki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół: zespół pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2020/76 z 30.08.1976
Park:nr rej.: 256/90 z 27.06.1990

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Niewodniki pojawia się już w XIII wieku. W 1407 r. książę Bolko IV podarował majątek braciom Henrykowi i Merbotowi von Haugwitz. Przez kolejne stulecia majątek często zmieniał właścicieli, wśród których byli m.in.: kanclerz księstwa opolsko-raciborskiego Jerzy Nawowa i dr filozofii Gustaw Mayet. W 1870 r. właścicielem Niewolnik został Julius Wichelhaus, i to dzięki jego staraniom w 1872 r. wybudowano pałac oraz założenie folwarczno-parkowe. Pozostały one w rękach jego rodziny do końca II wojny światowej. Po 1945 r. majątek upaństwowiono i oddany do dyspozycji PGR. W następnych latach pełnił funkcję ośrodka kolonijnego i domu kultury.udowany w 1870 roku dla rodziny Wichelhaus.

Opis

Założenie pałacowo-parkowo-folwarczne znajduje się w pn.-wsch. części Niewodnik. Człon rezydencjonalny, na terenie którego zbudowano pałac, jest otoczony parkiem a od pn. sąsiaduje z dziedzińcem folwarcznym.
Dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek pałacu jest murowany z kamienia i cegły. Wzniesiono go na planie prostokąta z niewielkimi ryzalitami po bokach i nakryto wysokim dachem mansardowym z lukarnami na osi. W centrum siedmioosiowej fasady znajduje się parterowy portyk, otwarty na zewnątrz trzema półkoliście zamkniętymi arkadami i zwieńczony tarasem z balustradą. Elewacja pd. jest również siedmioosiowa. Przy wschodniej elewacji dobudowano drewnianą, przeszkloną, rozległą werandę. Elewacje o bogatym wystroju architektonicznym artykułowane są horyzontalnie (kamienny cokół, gzymsy oddzielające kondygnacje i wieńczące, pasy, boniowania) oraz wertykalnie (pilastry, przyczółki, lukarny). Na osiach elewacji umieszczono prostokątne otwory okienne ujęte opaskami. Otwory okienne członu środkowego fasady, na parterze, w facjatach i lukarnach mają półkoliste zamknięcia.

Park

Park o powierzchni 4,55 ha.

Inne

Opis i historia pałacu pochodzi ze strony: https://zabytek.pl/pl/obiekty/niewodniki-palac
Oprac. Aleksandra Ziółkowska, OT NID w Opolu,10.12.2015 r. Zamieścił na stronie :J erzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...3 lata i 5 miesięcy temu


Palac w Niewodnikach pamietam jeszcze…podobnie jak Palac Aleksandrow…z czasow, gdy cieszyl jeszcze swym wystrojem i goscinnoscia odwiedzajacych go. Ale jakos...jak mozna bylo wowczas wyczytac w prasie..malzenstwo polsko – angielskie nie przetrwalo proby czasu…a po potym fakcie i palac upadl popadajac w dlugi. Od 5 lat palac jest zamkniety. W kazdym razie w tamtym roku byl jeszcze zamkniety..a szkoda bo pamietam, ze poza luksusowym ambiente w srodku nawet otaczajacy park byl tak zadbany, ze mozna bylo „na bosaka“ przejsc z samego palacu po trawie do pobliskiego Potoku Proszkowskiego stanowiacego naturalna granice parku na prawo od palacu. Jurek wstawil ladne zdjecie wnetrza z 2014 roku, ktore tak wlasnie zapamietalem ale musiala byc to koncowka egzystensji obiektu bo juz rok pozniej stal pusty i do licytacji..Coz…wystarczy miec 4 miliony na zbycie……