Skatalogowanych zabytków: 11435
Zarejestruj się
Miniatura Niewodniki
Zdjęcie Napoleon 2009
Miniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura NiewodnikiMiniatura Niewodniki

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Niewodniki
Zdjęcie GREGORIUS ...

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jerzy MrozekGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Niewodniki

Województwo:opolskie
Powiat:opolski
Gmina:Dobrzeń Wielki
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół: zespół pałacowy z 2 poł. XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 2020/76 z 30.08.1976
Park:nr rej.: 256/90 z 27.06.1990

Stan obecny

Własność prywatna.

Historia

Pierwsza wzmianka o wsi Niewodniki pojawia się już w XIII wieku. W 1407 r. książę Bolko IV podarował majątek braciom Henrykowi i Merbotowi von Haugwitz. Przez kolejne stulecia majątek często zmieniał właścicieli, wśród których byli m.in.: kanclerz księstwa opolsko-raciborskiego Jerzy Nawowa i dr filozofii Gustaw Mayet. W 1870 r. właścicielem Niewolnik został Julius Wichelhaus, i to dzięki jego staraniom w 1872 r. wybudowano pałac oraz założenie folwarczno-parkowe. Pozostały one w rękach jego rodziny do końca II wojny światowej. Po 1945 r. majątek upaństwowiono i oddany do dyspozycji PGR. W następnych latach pełnił funkcję ośrodka kolonijnego i domu kultury.udowany w 1870 roku dla rodziny Wichelhaus.

Opis

Założenie pałacowo-parkowo-folwarczne znajduje się w pn.-wsch. części Niewodnik. Człon rezydencjonalny, na terenie którego zbudowano pałac, jest otoczony parkiem a od pn. sąsiaduje z dziedzińcem folwarcznym.
Dwukondygnacyjny, podpiwniczony budynek pałacu jest murowany z kamienia i cegły. Wzniesiono go na planie prostokąta z niewielkimi ryzalitami po bokach i nakryto wysokim dachem mansardowym z lukarnami na osi. W centrum siedmioosiowej fasady znajduje się parterowy portyk, otwarty na zewnątrz trzema półkoliście zamkniętymi arkadami i zwieńczony tarasem z balustradą. Elewacja pd. jest również siedmioosiowa. Przy wschodniej elewacji dobudowano drewnianą, przeszkloną, rozległą werandę. Elewacje o bogatym wystroju architektonicznym artykułowane są horyzontalnie (kamienny cokół, gzymsy oddzielające kondygnacje i wieńczące, pasy, boniowania) oraz wertykalnie (pilastry, przyczółki, lukarny). Na osiach elewacji umieszczono prostokątne otwory okienne ujęte opaskami. Otwory okienne członu środkowego fasady, na parterze, w facjatach i lukarnach mają półkoliste zamknięcia.

Park

Park o powierzchni 4,55 ha.

Inne

Opis i historia pałacu pochodzi ze strony: https://zabytek.pl/pl/obiekty/niewodniki-palac
Oprac. Aleksandra Ziółkowska, OT NID w Opolu,10.12.2015 r. Zamieścił na stronie :J erzy M. polskiezabytki.pl

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...4 lata i 5 miesięcy temu


Palac w Niewodnikach pamietam jeszcze…podobnie jak Palac Aleksandrow…z czasow, gdy cieszyl jeszcze swym wystrojem i goscinnoscia odwiedzajacych go. Ale jakos...jak mozna bylo wowczas wyczytac w prasie..malzenstwo polsko – angielskie nie przetrwalo proby czasu…a po potym fakcie i palac upadl popadajac w dlugi. Od 5 lat palac jest zamkniety. W kazdym razie w tamtym roku byl jeszcze zamkniety..a szkoda bo pamietam, ze poza luksusowym ambiente w srodku nawet otaczajacy park byl tak zadbany, ze mozna bylo „na bosaka“ przejsc z samego palacu po trawie do pobliskiego Potoku Proszkowskiego stanowiacego naturalna granice parku na prawo od palacu. Jurek wstawil ladne zdjecie wnetrza z 2014 roku, ktore tak wlasnie zapamietalem ale musiala byc to koncowka egzystensji obiektu bo juz rok pozniej stal pusty i do licytacji..Coz…wystarczy miec 4 miliony na zbycie……