Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Kędzierzyn Koźle
2009, zdjęcie Mirosław Niemiec
Miniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn KoźleMiniatura Kędzierzyn Koźle

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Kędzierzyn Koźle
Zdjęcie Jerzy Mrozek

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Mirosław NiemiecJerzy MrozekTomek MalikJoanna Kwoka

Kędzierzyn Koźle

Kandrzin-Cosel

Województwo:opolskie
Powiat:kędzierzyńsko-kozielski
Gmina:Kędzierzyn-Koźle
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamkowy w Koźlu
Obiekt:budynek zamkowy, nr rej.: 829/64 z 21.04.1964

Stan obecny

ruina, własność prywatna, możliwość obejrzenia zamku z baszty.

Historia

Koźle otrzymało prawa miejskie między 1281 a 1293r. Należało wówczas do piastowskiej linii książęcej, która wokół Koźla i Bytomia budowała swoje państwo w okresie rozbicia dzielnicowego. W latach 1316-1355 powstał zamek pierwotny na planie czworoboku. Jego najstarszą częścią była wieża- donżon, usytuowana w centralnym miejscu średniowiecznego założenia. Przebudowywano go kilkakrotnie, w 1578r. dodano skrzydło wschodnie i narożnikową basteję. W XVII w. powstało południowe skrzydło, które w XIX w zmieniono w kamienicę. Do 1583r. zamek wielokrotnie zmieniał właścicieli, był zastawiany i sprzedawany by ostatecznie znaleźć się w kluczu dóbr rodu Oppersdorff. Nowi posiadacze przystąpili do odbudowy zaniedbanej rezydencji. Zburzono wtedy wieżę, jej fundamenty zostały zasypane, a mury zamku zostały podwyższone i wzmocnione. Wówczas budowli nadano kostium renesansowy. Wybudowano również gospodarcze podzamcze, zwane obecnie 'nowym zamkiem', które w tym charakterze zachowało się do dziś. W postawionym na nim budynku, w XIX w. mieścił się lazaret. Znaczenie zamku w Koźlu zmniejszyło się znacznie w chwili, w której Austriacy, a potem Prusacy rozpoczęli budowę twierdzy w Koźlu. Od tego momentu zamek stracił swój obronny charakter i popadał w ruinę. Działania wojenne w 1945r. dokonały dalszych zniszczeń budowli.

Opis

Średniowieczny zamek z początku XIV w. Do naszych czasów przetrwały mury obronne z XIV w., podwyższone w II poł. XVI w. ( mur oporowy wraz z fragmentami półkolistej bastei), kamienica powstała na bazie skrzydła południowego, część piwnic oraz budynki gospodarcze z XVI w. na terenie podzamcza, które jednak nie powinny być kojarzone z pierwotnym charakterem zamku. Najciekawszą częścią zabudowań są dwie odrestaurowane, czworoboczne baszty ( z 1578r., o gotyckim wątku cegieł), w jednej z nich znajduje się siedziba Towarzystwa Ziemi Kozielskiej i muzeum, drugą udostępniono turystom. Na szczyt baszty można wejść i z górnej platformy zobaczyć teren dawnego zamku.

Inne

Lamus starego zamku, XIV, XIX w., nr rej.: 830/64 z 21.04.1964
Przedzamcze (dawny szpital), XVI w., nr rej.: 831/64 z 21.04.1964
Baszta i mury obronne, nr rej.: 702/64 z 16.01.1964


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej SZYMAŃSKI12 lat i 4 miesiące temu
Zamek w tragicznym stanie. Prosi się o odbudowę.
Andrzej SZYMAŃSKI12 lat i 4 miesiące temu
Obiekt chyba przejmie miasto.