Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się

Dąbrówka Górna

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Krapkowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XVII, XVIII, XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1006/65 z 7.05.1965
Park:nr rej.: 145/86 z 13.10.1986

Stan obecny

W 1993 kupił go prywatny właściciel z myślą o remoncie i adaptacji budynku na hotel. Hotel istniał tam do czasu ukończenia odcinka autostrady A4 ,potem został wysprzątany i stoi bezużytecznie ,właściciel pokazuje się sporadycznie ,bo mieszka w Niemczech ,na terenie przy zamku znajduje się firma ,pod nazwą Rogowska Hodowla Roślin ,Spółka Z.O.O.w Dąbrówce Górnej.

Historia

Pierwszy raz Dąbrówka jest wspominana w dokumencie sprzedaży z 1393 (odpis niemiecki z 1770). Herfert von Pause, rycerz Władysława Opolczyka, za jego zgodą i bez uszczerbku na należnościach księcia, sprzedał ziemię braciom Adamowi i Janowi Bees.
W 1490 wieś kupiła rodzina Rogoysky z Moraw, będąca również właścicielem leżącego niedaleko zamku w Rogowie Opolskim. Pierwotna budowla obronna została zrujnowana podczas wojny trzydziestoletniej. W jej miejscu rodzina Rogoysky postawiła dwór i rezydowała tu niepodzielnie do XVIII wieku. Kolejnym był Jerzy Ludwik von Dalwig, który sprzedał ją w 1850 roku Walterowi von Teichmann - Logischen. Ostatnim właścicielem pałacu był baron Gotfryd von Teichmann - Logischen. Zmarł on w roku 1944 i został pochowany tak jak jego przodkowie w przypałacowym parku.
Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się magazyny zbożowe, później administracja Państwowego Gospodarstwa Rolnego oraz przedszkole.
Dziś pałac znajduje się znów w prywatnych rękach.
Obok pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze i cegielnia z XIX wieku, niestety w fatalnym stanie.
Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Stanislaw Rogoyski12 lat i 5 miesięcy temu
Dwór nalezy do rodziny Rogoyskich wrdlug historii i dokumentów
Stanislaw Rogoyski12 lat i 5 miesięcy temu
Jestem szlachcicem z Rodu Rogoyskich nie mieszkam w polsce ale to co prawnie Nasza Rodzina Nabyla i Kupila powinno nalezec do Rogoyskich a nie do osób postronnych posiadlosc o której mowa to opuszczana przez szlachte polska Rogoyskich Dwór i ziemie w Dabr
Stanislaw Rogoyski12 lat i 5 miesięcy temu
Rogoyscy pozostali w Dąbrówce i zostali wygnani dopiero po przejęciu władzy przez Prusy w 1741 r. ---- Po II wojnie majątek upaństwowiono a w zamku zorganizowano przedszkole, następnie spichlerz zbożowy.---- W maju 1993 roku Marian Góre
Gabriela Krzyżanowska10 lat i 3 miesiące temu
Niestety , wszystko przez Bieruta i dekrety , jesli znajdzie się taki odważny polityk i je unieważni to może wreszcie polska szlachta odzyska chociaż swoje domy albo chociaż to co z nich zrobiły PGR-y i inne tp. instytucje PRL-u .
Jerzy Mrozek8 lat i 4 miesiące temu
Obecnie na terenie pałacu znajduje się spółka z o.o.,Rogowska Hodowla Roślin ,w latach 2000 /2001 w pałacu był hotel na potrzeby budowniczych autostrady A4 ,teraz w pałacu nic się nie dzieje, czasem tylko właściciel z Niemiec ,odwiedza pałac , informacje pochodzą od pracownika tej spółki.