Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Dąbrówka Górna
2014, zdjęcie Jerzy Mrozek
Miniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka GórnaMiniatura Dąbrówka Górna

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Dąbrówka Górna
Zdjęcie Joanna Kwoka

Dąbrówka Górna

Województwo:opolskie
Powiat:krapkowicki
Gmina:Krapkowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, 2 poł. XVII, XVIII, XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1006/65 z 7.05.1965
Park:nr rej.: 145/86 z 13.10.1986

Stan obecny

W 1993 kupił go prywatny właściciel z myślą o remoncie i adaptacji budynku na hotel. Hotel istniał tam do czasu ukończenia odcinka autostrady A4 ,potem został wysprzątany i stoi bezużytecznie ,właściciel pokazuje się sporadycznie ,bo mieszka w Niemczech ,na terenie przy zamku znajduje się firma ,pod nazwą Rogowska Hodowla Roślin ,Spółka Z.O.O.w Dąbrówce Górnej.

Historia

Pierwszy raz Dąbrówka jest wspominana w dokumencie sprzedaży z 1393 (odpis niemiecki z 1770). Herfert von Pause, rycerz Władysława Opolczyka, za jego zgodą i bez uszczerbku na należnościach księcia, sprzedał ziemię braciom Adamowi i Janowi Bees.
W 1490 wieś kupiła rodzina Rogoysky z Moraw, będąca również właścicielem leżącego niedaleko zamku w Rogowie Opolskim. Pierwotna budowla obronna została zrujnowana podczas wojny trzydziestoletniej. W jej miejscu rodzina Rogoysky postawiła dwór i rezydowała tu niepodzielnie do XVIII wieku. Kolejnym był Jerzy Ludwik von Dalwig, który sprzedał ją w 1850 roku Walterowi von Teichmann - Logischen. Ostatnim właścicielem pałacu był baron Gotfryd von Teichmann - Logischen. Zmarł on w roku 1944 i został pochowany tak jak jego przodkowie w przypałacowym parku.
Po II wojnie światowej w pałacu mieściły się magazyny zbożowe, później administracja Państwowego Gospodarstwa Rolnego oraz przedszkole.
Dziś pałac znajduje się znów w prywatnych rękach.
Obok pałacu znajdują się zabudowania gospodarcze i cegielnia z XIX wieku, niestety w fatalnym stanie.
Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Stanislaw Rogoyski13 lat i 3 miesiące temu
Dwór nalezy do rodziny Rogoyskich wrdlug historii i dokumentów
Stanislaw Rogoyski13 lat i 3 miesiące temu
Jestem szlachcicem z Rodu Rogoyskich nie mieszkam w polsce ale to co prawnie Nasza Rodzina Nabyla i Kupila powinno nalezec do Rogoyskich a nie do osób postronnych posiadlosc o której mowa to opuszczana przez szlachte polska Rogoyskich Dwór i ziemie w Dabr
Stanislaw Rogoyski13 lat i 3 miesiące temu
Rogoyscy pozostali w Dąbrówce i zostali wygnani dopiero po przejęciu władzy przez Prusy w 1741 r. ---- Po II wojnie majątek upaństwowiono a w zamku zorganizowano przedszkole, następnie spichlerz zbożowy.---- W maju 1993 roku Marian Góre
Niestety , wszystko przez Bieruta i dekrety , jesli znajdzie się taki odważny polityk i je unieważni to może wreszcie polska szlachta odzyska chociaż swoje domy albo chociaż to co z nich zrobiły PGR-y i inne tp. instytucje PRL-u .
Jerzy Mrozek9 lat i 2 miesiące temu
Obecnie na terenie pałacu znajduje się spółka z o.o.,Rogowska Hodowla Roślin ,w latach 2000 /2001 w pałacu był hotel na potrzeby budowniczych autostrady A4 ,teraz w pałacu nic się nie dzieje, czasem tylko właściciel z Niemiec ,odwiedza pałac , informacje pochodzą od pracownika tej spółki.