Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Trzebieszowice - Pałac

Kunzendorf an der Biele

Województwo:dolnośląskie
Powiat:kłodzki
Gmina:Lądek-Zdrój
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy ?Oberhof?, XVI-XIX w., nr rej.: 193/654/WŁ z 19.07.1977

Stan obecny

Hotel "Zamek na Skale"

Historia

Pierwotnie - w Trzebieszowicach istniał kamienno-drewniany zamek rycerski . W Xviw rozpoczęto na pozostałościach zamku budowę renesansowego dworu rodu von Reichenbach - linii kłodzkiej z Trzebieszowic, Idzikowa, Sarn i Piotrowic. Następnym właścicielem był pod koniec XVII wieku cesarski generał Georg Olivier starszy, baron von Wallis . W 1783 r. Sprzedano włości  Ludwikowi W.F. von Schlabrendorfowi. 03.08.1813 r. w trzebieszowickim pałacu obchodzono uroczyście urodziny pruskiego króla Fryderyka Wilhelma III. Oprócz jubilata i jego rodziny w uroczystości uczestniczył car Aleksander I .
Przebudowy w XVIII , XIX i XXw doprowadziły do pokrycia wewnętrznego dziedzińca z arkadami - przeszklonym dachem i wprowadzenia wielu neorenesansowych , neobarokowych i secesyjnych elementów . Pojawiła się duża sala z kominkiem , dwa saloniki , fontanna , ogród zimowy . Przetrwałe do dziś drzwi i elementy drewnianej snycerki pałacu są warte kilku dobrych Mercedesów . Od 1720r. dwór otaczał park z ogrodem przydworskim , bażanciarnią , zwierzyńcem a także oranżerią . Wraz ze skałą na której wsparta jest budowla i rzeką Biała Lądecka u podnóża - powstał piękny , klimatyczny obiekt uznawany za jeden z najpiękniejszych na Ziemi Kłodzkiej .

Opis

Budynek barokowy.

Budynek raczej renesansowy z elementami secesyjnymi. Barokowy jest tylko zespół widokowy tarasów nadrzecznych
Majątek na terenie którego pałac się znajduje nazywał się Steinhoff. Oberhoff to był majątek von Montanich, w XVIIw połączony z Steihoffem. 0d XIV do połowy XVIw istniał folwark z wieżą kamienną do którego dobudowano dwór renesansowy

Park

Park.

Inne

Oficyna, nr rej.: 18/A/00 z 17.05.2000

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.