Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Celestynów
M. E. Wojciechowscy
Miniatura CelestynówMiniatura Celestynów

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Celestynów

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Celestynów
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1869 r., nr rej.: 1416-A z 28.03.1990

Historia

Pierwszy drewniany dwór był wybudowany w pierwszej połowie XIX wieku przez Leopolda Radzińskiego . Nie zachował się on do dzisiejszych czasów. Obecnie istniejący dwór został wybudowany na polecenie Celestyna Polakiewicza w latach 1872-75. W zespole zabudowań znajdowały się także: murowana oficyna, stajnia, lodownia, kurniki, czworaki , kuźnia i drewniana stodoła.
W pierwszej połowie xix wieku majątek należał do Radzińskich, między innymi do Leopolda z tej rodziny. W drugiej połowie xix wieku właścicielem majątku był fundator dworu. W latach późniejszych dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli i należał kolejno do: Niezabitowskich, Schwarschteinów, Aleksandrowiczów, Rosłańców (1927-1929), Zalewskich i Przydromirskich (1929-1944) . W połowie lat 20 tych XX wieku gdy majątek należał do S. Aleksandrowicza ziemie liczyły 128 hektarów.
Część majątku została dobrowolnie rozparcelowana przez właścicieli. W 1944 roku resztówkę (90ha) kupuje Krystosiak vel Bąbała. Właścicielką dworu i resztówki w latach 70 była Maria Krystosiak. W latach 1945 -1960 we wschodniej części dworu mieścił się internat dla dziewcząt z tutejszego liceum a potem kilka klas szkoły podstawowej. W drugiej części dworu było mieszkanie właścicielki.
Od 1975 roku dwór i park należały do państwa Mallendowiczów, a murowana oficyna wraz z częścią ziemi do państwa Mikułów.
Obecnie we dworze ulokowało się centrum konferencyjne i pensjonat. dwór i park pozostają w bardzo dobrym stanie.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, pomalowany na biało, posadowiony na planie zbliżonym do kwadratu, o nieregularnej bryle. Parterowy, podpiwniczony, z różnej wielkości i nieco cofniętymi względem elewacji frontowej parterowymi przybudówkami bocznymi. Mieszkalne poddasze nakryte niskim, czterospadowym dachem o połaciach krytych blachą. W partii dachu niesymetrycznie rozmieszczone lukarny. Elewacja frontowa 7 osiowa z 3 osiowym ryzalitem umieszczonym centralnie, przechodzący w partii piętra w wystawkę dachową zwieńczoną trójkątnym szczytem. Ryzalit poprzedzony jest czterokolumnowym, zmodernizowanym w formie gankiem, dźwigającym balkon na wysokości piętra. Wystrój architektoniczny ograniczony do gładkich lizen narożnych, profilowanych opasek okiennych i gzymsów. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Park.

Inne

Opis w 2022 uzupełnił Jarosław Bochyński

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Krzysztof Czyżewski7 lat i 2 miesiące temu
Prawidłowe współrz. GPS: 52.06129, 21.375242
Bogdan Adler7 lat i miesiąc temu
Kolego Krzysztofie !! Masz przecież prawa edycyjne - możesz wprowadzać poprawki - jeśli jesteś ich pewien ...