Skatalogowanych zabytków: 11297
Zarejestruj się
Miniatura Żelechów - Pałac
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2012
Miniatura Żelechów - PałacMiniatura Żelechów - Pałac

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Żelechów - Pałac

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiCzesław Baranowski

Żelechów - Pałac

Województwo:mazowieckie
Powiat:garwoliński
Gmina:Żelechów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: 266 z 25.09.1960 oraz z 10.01.1998

Stan obecny

Własność prywatna - Dorota i Witold Podolakowie - Centrum Konferencyjno-Wypoczynkowe. Obiekt w trakcie generalnego remontu.

Historia

Pałac został wybudowany w roku 1762 staraniem ówczesnego właściciela miejscowego majątku ks. Jerzego Lubomirskiego. Zakończenie budowy przypadło jednak dopiero na rok 1790 kiedy właścicielem majątku był już Ignacy Zakrzewski. Miejscowość była już wzmiankowana w XIII wieku, w wieku XV otrzymała prawa miejskie i wielokrotnie w swojej historii zmieniała właścicieli. W drugiej połowie XIX wieku pałac został przekształcony przez ówczesnych właścicieli Ordęgów. W roku 1944 został uszkodzony w wyniku działań wojennych. Po zakończeniu wojny odrestaurowany i użytkowany przez Zasadniczą Szkołę Metalową. W latach 90 tych XX wieku mieścił się w nim internat miejscowej Zasadniczej Szkoły Zawodowej.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie wydłużonego prostokąta, parterowy, podpiwniczony z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych blachą. Elewacja frontowa 13 osiowa z 3 osiową, piętrową częścią środkową zwieńczoną trójkątnym szczytem, poprzedzoną czterokolumnowym portykiem toskańskim, dźwigającym taras na wysokości pierwszego piętra. Na tej samej osi, na elewacji ogrodowej umieszczono trzy osiowy ryzalit i silnie zaokrąglonych narożach, poprzedzony otwartym tarasem i schodami prowadzącymi do parku oraz przekrytym wyokrąglonym dachem. Układ wnętrz dwutraktowy z korytarzem pośrodku. Na osi sień, klatka schodowa, oraz w trakcie ogrodowym kwadratowy salon o zaokrąglonych narożach oraz zachowanej dekoracji sztukatorskiej. Na piętrze, bezpośrednio nad salonem i sienią sale z fasetowymi sufitami. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu. Wystrój elewacji ograniczony do prostych gzymsów nad okiennych, opasek okiennych, cokołu i gzymsu koronującego.

Park

Park krajobrazowy założony w połowie XVIII wieku. W niektórych częściach zachowany, czytelny układ regularny, przed frontem owalny gazon z podjazdem oraz aleja dojazdowa wysadzana lipami, od ogrodu zachowana wielka prostokątna polana. W parku zachowało się kilka stawów.

Inne

Oficyna wzniesiona w II połowie XVIII wieku i przekształcona w I połowie XIX wieku. Wzniesiona z cegły i otynkowana na planie wydłużonego prostokąta, parterowa, przekryta dachem dwuspadowym o połaciach pobitych blachą. Z naroży wysunięte kolumienki. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Zespół folwarczny z końca XIX w., nr rej.: 389/87 z 16.03.1987:
- stróżówka
- dwojak
- trojak
- ośmiorak
- chlew-obora-stajnia
- chlew
- spichlerz
- budynek gospodarczy (obora)

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.