Skatalogowanych zabytków: 11397
Zarejestruj się
Miniatura Wróblewo
Zdjęcie Marek Kujawa
Miniatura WróblewoMiniatura WróblewoMiniatura Wróblewo

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Wróblewo
Zdjęcie Marek Kujawa

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Marek Kujawa

Wróblewo

Województwo:mazowieckie
Powiat:płoński
Gmina:Naruszewo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z pocz. XX w., nr rej.: A-315 z 2.06.1997

Stan obecny

Własność prywatna.
Osiedle 1, 09- 152 Naruszewo.

Historia

Dwór z XIX w.
Pierwsza wzmianka o wsi pochodzi z 1254 r., z dokumentu który wymienia dziesięciny dla klasztoru czerwińskiego. W 1567 r. właścicielami byli Mateusz Rakowski i Wawrzyniec Sierowski. O kolejnych nie posiadamy informacji. W XIX w. istniał tu folwark i kolonia, należące do gminy Naruszewo i parafii Radzymin, liczące w 1827 r. 15 domów i 103 mieszkańców. W 1886 r. było ich już 19 ze 158 mieszkańcami. Folwark liczył 606 mórg, w tym 538 mórg ziem uprawnych, 44 m. łąk i 24 m. nieużytków. Zabudowania folwarku stanowiło 7 budynków murowanych i 16 drewnianych. Zaprowadzony płodozmian był 13-polowy. We wsi ponadto było 21 osadników, do których należało 26 mórg gruntów. Na początku XX w. właścicielem Wróblewa był Wincenty Waśniewski. W 1930 r. właścicielką majątku o pow. 326 ha była Maria Waśniewska. We wsi był też wiatrak H. Sękowskiego oraz transport samochodowy W. Wysokiego. Po 2. wojnie światowej majątek został zabrany przez Skarb Państwa Polskiego. W latach 50./60. XX w. w dworku znajdowało się przedszkole, następnie mieszkania. Mieściły się tam również biura PGR-u. Budynek został wyposażony w sanitariaty i centralne ogrzewanie. Po likwidacji PGR-u, w ciągu kilkunastu lat dwór został zniszczony i rozszabrowany. Od jakiegoś czasu jest własnością prywatną, a właściciel zabezpieczył obiekt przed dalszą dewastacją. Planowane są prace remontowe, przekształcające go na budynek do celów rekreacyjno ? szkoleniowych.
Zespół dworski wpisany do rejestru w 1997 r. został w 2004 r. przeniesiony do księgi rejestru zabytków nieruchomych województwa mazowieckiego spod numeru 402/97 pod numer A-315.
Źródła:
Informacja od p. Joanny Derdzikowskiej z Urzędu Gminy w Naruszewie;
Wikipedia;
Słownik Geograficzny Królestwa Polskiego ..., W-wa 1880-1902;
Księga Adresowa Polski, B-szcz 1930.
Załączone zdjęcia są autorstwa p. Joanny Derdzikowskiej.
Wszystkie prawa zastrzeżone!

Opis

Dwór składa się z trzech zasadniczych części, z których główna nakryta jest dachem dwuspadowym, pozostała płaskim a kolejna również dwuspadowym. Kolejne części są cofnięte w stos. do bryły głównej i do siebie. Na skutek zamurowania okien trudno stwierdzić, czy fasada posiadała 7, czy 9 osi okiennych. Centralnie umieszczone wejście osłania weranda poprzedzona schodami.

Park

Park krajobrazowy o pow. ok. 6 ha, w południowej części wykarczowany, z podłużnym śródparkowym stawem pośrodku. Znajduje się w części wsi zwanej Wróblewo - Osiedle. Przez wiele lat zniszczony, obecnie przywracany jest jest do dawnej świetności przez obecnego właściciela.

Inne

Zabytkowa piwnica

tekst: Marek polskiezabytki.pl 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.