Skatalogowanych zabytków: 11207
Zarejestruj się
Miniatura Sucha - Zamek Czocha
2012, zdjęcie Tomek Malik
Miniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek CzochaMiniatura Sucha - Zamek Czocha

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.0306, 15.3037

Sucha - Zamek Czocha

Tschocha

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lubański
Gmina:Leśna
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:zamku ?Czocha?, XV-XX w.
Obiekt:zamek, nr rej.: 100/790 z 26.10.1960
Park:nr rej.: 102/893/J z 27.02.1987

Stan obecny

Zamek pełni funkcję hotelarsko - turystyczną. Zwiedzanie biletowane

Historia

Zamek zbudowany w XIII w. z inicjatywy Wacława II Czeskiego. W XVI w. renesansowa przebudowa. Pożar z 1793 roku strawił większość wnętrz. W XX w. dokonano rekonstrukcji wg projektu Bodo Ebhardta. - Od 1453 roku zamek należał do rodu von Nostitz. Z początkiem XX w. kupił go Gütschow. Po 1945 przejęty przez wojsko na ośrodek wypoczynkowy. Od końca XX w. mieści się w nim hotel.

Opis

Zamek jest zbudowany na skalnym cyplu nad Kwisą z gnejsów i złomów granitowych, związanych zaprawą wapienną. Na teren zamku prowadzi półkolista brama, flankowaną na wzór średniowiecznych baszt dwiema bastejami. Pierwotnie było to nieduże czworokątne założenie z okrągłą wieżą w południowo-zachodnim narożniku z bramą wjazdową w części zachodniej. Warownia prawdopodobnie składała się z kilkupiętrowego domu mieszkalnego na planie trapezu o wymiarach 20x16 m, dwóch mniejszych budynków gospodarczych, wieży oraz murów obronnych.
W XVI wieku przekształcono zamek w stylu renesansowym i ufortyfikowano dodatkową linią murów z bastejami na planie podkowy. W XVIII stuleciu zlikwidowano drewniany most zwodzony, na rzecz murowanego, przerzuconego nad suchą fosą, w której urządzono zwierzyniec. Po pożarze z 1794 w latach 1795-1799 pokryto łupkiem główny dom mieszkalny, powstała też nowa forma dachu i podwyższono wieżę.
Obecny wygląd zawdzięczamy przebudowie-rekonstrukcji z początku XX w. Przy pracach wykorzystano oryginalne elementy: kamieniarkę drzwi, okien i strzelnic, oraz stare dębowe belki o długości ponad dwunastu i grubości prawie pół metra, na dźwigary. Wnętrza zamku wyposażono w oryginalne kominki.

Park

Park z 2 poł. XIX w.

Inne

Folwark, nr rej.: 101/898/J z 14.08.1987

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Wojtek Kozina8 lat i 4 miesiące temu
Witam na portalu. Ponieważ zamek Czocha jest mi najbliższy ze względu na odległość oraz sentyment jakim go darzę chciałbym zwrócić się do wszystkich o pomoc. Na pewno większość z nas oglądała film 'Gdzie jest generał". Było tam kręconych jeszcze wiele filmów, nie tylko przez polskich reżyserów ale również zagranicznych np. rosyjski "Dywersant II". Ale nie o tym chciałem mówić. Chodzi mi o zegar, który został skradziony z zamku a w czasie kręcenia 'generała" jego mechanizm choć popsuty, jeszcze był. Oglądałem zdjęcia zamku na różnych portalach i zauważyłem, że na zdjęciu z 2006r. na tarczy były jeszcze wskazówki, na fotce z 2007r. już ich nie ma! Kto je ma? Kto wie gdzie mogą być? Ponoć części z mechanizmu są w Poznaniu ale to nie sprawdzona wiadomość. Postarajmy się uruchomić nasze kontakty i sprawić by zegar wrócił i znów zaczął żyć. Czy jest też może szansa by bezprawnie zabrane z zamku organy wróciły na swoje miejsce? Są teraz w Warszawie w kościele na Solcu. Pogrzebmy w swoich archiwach, być może dotrzemy do okresu w którym ginęły z zamku wartościowe skarby. Na pewno nie będzie już popiersi w Sali Kominkowej nie wróci wiele cennych rzeczy, które są rozsiane kto wie czy nie po całej Europie? Marmury z Sali Kominkowej są ponoć na Wawelu a na ich miejscu leży rozsypujący się parkiet. Może odezwą się byli komendanci Ośrodka wypoczynkowego WDW Czocha którzy sprawowali tam władzę za czasów gdy był on wyłącznie wojskowy? Myślę, ze mój apel nie pozostanie bez echa.
Anna Zelkowska6 lat i 6 miesięcy temu
Przepiękny Zamek. Przepiękna legenda.Przepiękny krajobraz Warto przyjechać i zwiedzić.
POLECAM :)
Karol Barsolis Turysta Kulturowy 6 lat i 3 miesiące temu
zamek Czocha jest taki sobie , totalnie przereklamowany . bylem tam kilka razy , zwiedzilem ten zamek poza trasami turystycznymi ( jak CIA).

ma dziwne historie , krecono tam kilka \"kiepskich \" filmow.

Jak sie ma taki kiepski zamek Czocha do innych ciekawych zamkow ?

Karol Barsolis