Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Szulmierz
Miniatura Szulmierz

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.9588, 20.6446

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Szulmierz

Województwo:mazowieckie
Powiat:ciechanowski
Gmina:Regimin
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 2 poł. XIX w., nr rej.: A-206 z 1.06.1980

Stan obecny

Obecnie biblioteka i mieszkania. Resztki zdewastowanego parku. Obiekt dostępny z zewnątrz i częściowo wewnątrz.

Historia

Dwór został wybudowany w roku 1874 dla rodziny Cypryńskich. O dacie budowy dowiadujemy się z medalionu umieszczonego zwieńczeniu lewego ryzalitu budynku. Posiadłość pozostawała w gestii tej rodziny aż do 1918 roku. W latach 30 XX wieku, majątek przeszedł w posiadanie Kazimierza Załuskiego. W latach 90 tych budynek pełnił funkcję filii Gminnej Bibliotek Publicznej w Regiminie, Urzędu Pocztowego i mieszkań prywatnych.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na wydłużonym planie o nieregularnej bryle, podpiwniczony ( w piwnicach znajduję się sklepienie kolebkowe), parterowy, z poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach pobitych blachą znacznie wysuniętych poza lico ściany w formie okapów. Elewacja frontowa 9 osiowa z 3 osiowym, piętrowym ryzalitem zwieńczonym trójkątnym szczytem z poprzedzającym go czterokolumnowym portykiem dźwigającym taras na wysokości piętra. Dziś po portyku zostały tylko wolnostojące żeliwne kolumienki. Na elewacji ogrodowej zachował się otwarty taras. W bryle dworu charakterystyczny ryzalit skrajny umieszczony po lewej stronie korpusu głównego. Zwieńczony trójkątnym szczytem i przekryty dachem dwuspadowym. W wystroju elewacji neogotyckie nadokienniki załamane pod kątem prostym. Całość skomponowana w duchu neorenesansu i neogotyku.

Park

W parku krajobrazowym zachowały się szpalery grabowe i lipowe. Okazy starodrzewu. Przed dworem postument z głową Stefana Żeromskiego autorstwa Zofii Wolskiej z 1965 roku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.