Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Skrzeszewy
M. E. Wojciechowscy

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Skrzeszewy

Województwo:mazowieckie
Powiat:gostyniński
Gmina:Pacyna
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 445/62 z 23.03.1962

Stan obecny

Zakład Opiekuńczo-Leczniczy dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek Rodziny Maryi. Dom i park w dobrym stanie. Obiekt niedostępny, niewidoczny z większej odległości.

Historia

Pałac został wybudowany pod koniec XIX wieku dla Grzybowskich. W połowie lat 30 tych należał do Stanisława Grzybowskiego. W roku 1934 pałac przeszedł w posiadanie Kurii Metropolitalnej i został wykorzystany na dom rekolekcyjny i wypoczynkowy dla księży. Po zakończeniu II Wojny Światowej w pałacu ulokowano dom starców zrzeszenia Caritas. W latach 90 tych i jeszcze w roku 2009 w pałacu mieścił się Zakład Opiekuńczo- Leczniczy dla Dorosłych Zgromadzenia Sióstr Rodziny Marii.

Opis

Pałac murowany z cegły i otynkowany, o nieregularnej bryle, posadowiony na planie litery L. Piętrowy, podpiwniczony z poddaszem przekrytym dachami dwu i czterospadowymi o połaciach krytych blachą. Korpus główny z dwoma ryzalitami oraz rotundami umieszczonymi na narożach. Między ryzalitami umieszczono dwukondygnacyjny portyk wgłębny, w partii parteru wsparty parą kolumn toskańskich dźwigających fryz, w partii piętra wsparty parą kolumn jońskich dźwigających przełamane belkowanie oraz półokrągłą niszę z płaskorzeźbionym herbem wieńczoną zwornikiem. Całość skomponowana w motywie serliany. Portyk wieńczony trójkątnym szczytem. Ryzality dekorowane boniowaniem narożnym oraz pilastrami toskańskimi flankującymi otwory okienne. W partii parteru otwory okienne zamknięte półkoliście. Elewacje dekorowane boniowaniem. Układ wnętrz dwutraktowy, częściowo z korytarzem wydzielającym trakty. Całość skomponowana w duchu neorenesansu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

W pobliżu pałacu znajduje się starsza od niego neogotycka oficyna. Murowana z cegły i otynkowana, posadowiona na planie prostokąta, piętrowa, przekryta dachem dwuspadowym o połaciach krytych blachą. W narożu umieszczono trzykondygnacyjną, czworoboczną wieżę z pionowymi, wąskimi otworami okiennymi wieńczonymi neogotyckimi naczółkami załamanymi prostopadle w dół. Na elewacji bocznej wieży duży otwór oculusowy. Wieżę wieńczą sterczyny w układzie schodkowym.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Tomasz Tkaczmiesiąc temu
Obiekt bardzo ciekawy. Obecnie mieści się w nim dom pomocy społecznej. Pałac w 2022r został zinwentaryzowany. Wykonano skan 3D elewacji. Więcej można zobaczyć tutaj https://www.bimsmart.com.pl/portfolio/inwentaryzacja-architektoniczna-palacu-w-skrzeszewach