Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiDaniel Brzeziński

Rudzienko k/ Kobieli

Województwo:mazowieckie
Powiat:otwocki
Gmina:Kołbiel
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski z 1 poł. XIX w., nr rej.: 653/62 z 9.04.1962 oraz A-319 z 29.12.1983

Stan obecny

W 2001 roku dwór został przeniesiony do Muzeum Architektury Drewnianej w Nowej Suchej koło Siedlec.

Historia

Dwór został wybudowany w II ćwierci XIX wieku dla Marianny z Chrzanowskich Młyńskiej, zamężnej jeszcze dwukrotnie. W latach późniejszych dwór wielokrotnie zmieniał właścicieli. Ostatnim prywatnym właścicielem przed wybuchem II Wojny Światowej był Jan Świętochowski, który utracił majątek w październiku 1944 roku. Dwór był przebudowany w XX wieku. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowano szkołę podstawową. W roku 1992 szkoła zyskała nowy budynek wybudowany opodal. Dwór pozostawał więc pusty i powoli ulegał dewastacji.

Opis

Dwór drewniany, konstrukcji zrębowej, oszalowany, posadowiony na wydłużonym planie, o regularnej bryle, parterowy, z poddaszem przekrytym dachem czterospadowym o połaciach krytych wtórnym eternitem. Z prawego boku znajduje się wtórna murowana przybudówka. Elewacja frontowa 7 osiowa, z czterokolumnowym portykiem toskańskim, wieńczonym trójkątnym szczytem z oculusem umieszczonym centralnie. Wystrój elewacji skomponowany za pomocą boniowania pasowego, pozornego. Otwory okienne wyposażone w drewniane okiennice. Układ wnętrz dwutraktowy, przekształcony z sienią na osi. Dawny salon umieszczony w trakcie ogrodowym, rozdzielony dwiema parami kolumn. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu.

Park

Pozostałości parku.

Inne

W otoczeniu dworu znajduje się lamus budowany współcześnie z dworem. Murowany z cegły i otynkowany, boniowany na narożach. Parterowy, wysoko podpiwniczony, z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach krytych wtórnym eternitem. Na elewacji frontowej umieszczono ganek złożony z dwóch kolumn i dwóch półkolumn toskańskich, wieńczony trójkątnym szczytem. Całość skomponowana w duchu klasycyzmu. W latach 90 tych lamus pozostawał w stanie dewastacji.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Kar Czaj7 lat i 9 miesięcy temu
Cieszy i raduje, że ten jakże ważny i charakterystyczny pod względem stylu (prawdopodobnie dzieło H.Szpilowskiego) dwór został uratowany dzięki energii prof. Kwiatkowskiego. Człowieka wielkiego. Niestety już Świętej Pamięci. (Apeluję do gminy po wielu latach zaniedbań o rewitalizację pozostałego Lamusa w Rudzienku i oficyny -ważnych architektonicznie dzieł oraz parku!!!). Przykre trudnosci nie ominęły też profesora, bo jeszcze w osiemdziesiątych latach, ćwierć wieku temu, dokonywano jak polska długa i szeroka niedopuszczalnych i kuriozalnych decyzji jak stawianie współczesnego budynku dwa metry obok dworu i założenia, celowe zaniedbywanie obiektów przez rady gmin (biednych gmin), zawisc? gdy ktos chciał uratować tak ważny zabytek. Ba. Nawet dzis nie chroni się należycie zabytków, nie zapominając o kwestii dotkliwych zawieruch historii. Przykładów niweczenia w Polsce zabytków jest również sporo, co stwierdzić można choćby i w tym wspaniałym spisie i ewidencji polskich zabytków.