Skatalogowanych zabytków: 11276
Zarejestruj się
Miniatura Osiek
2014, zdjęcie Zbyszek G
Miniatura Osiek

Lokalizacja

Współrzędne - GPS - (zapis dziesiętny):52.5204, 20.1822

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Zbyszek G

Osiek

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Bulkowo
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, XIX, pocz. XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 506 z 5.06.1979
Park:nr rej.: 7 z 24.08.1976

Stan obecny

Obiekt prywatny. Przy bramie tabliczka \\\\\\\"wstęp wzbroniony\\\\\\\".

Historia

Dwór został wybudowany w latach 1918- 21 dla Antoniego Czaplickiego według projektów Kazimierza Rutkowskiego. Do 1945 roku znajdował się w posiadaniu fundatora, jednak po zakończeniu II Wojny Światowej majątek został znacjonalizowany i wykorzystany na potrzeby przedszkola. W budynku mieściły się również biura miejscowego PGR- u oraz mieszkania pracownicze. W latach 90 ?tych dwór przeszedł gruntowną odnowę.

Opis

Dwór murowany i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta z alkierzowymi ryzalitami w elewacji ogrodowej oraz z półkolistym ryzalitem i małym skrzydłem gospodarczym po bokach. Posadowiony na podmurówce z granitowej kostki. Z tego samego budulca wykonano oszkarpowanie i filary arkad. Budynek parterowy i podpiwniczony z dwukondygnacyjnym, mieszkalnym poddaszem przekrytym wysokim dachem łamanym o wygiętych połaciach pobitych blachą. Na elewacji frontowej umieszczono trójarkadowy portyk wgłębny dźwigający wystawkę z loggią zwieńczoną trójkątnym szczytem podtrzymywanym przez 9 par kolumienek. Układ wnętrz dwutraktowy został gruntownie przekształcony. Na elewacji ogrodowej w połaciach przekrywających poddasze nad ryzalitami umieszczono lukarny zamknięte łukiem wklęsło- wypukłym. W części środkowej poddasza umieszczono wystawki na dwóch kondygnacjach. Całość została skomponowana w stylu dworkowym z elementami klasycyzmu i baroku.

Park

Park został skomponowany już w połowie XIX wieku z inicjatywy ówczesnych właścicielu Osieka- Dzierżanowskich. Dopiero fundacja nowego dworu Czaplickich przyczyniła się do przekomponowania starego założenia. W głębi nowego parku nad stawem zachowano stary dwór należący pierwotnie do Zboińskich, potem do Dzierżanowskich.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.