Skatalogowanych zabytków: 11290
Zarejestruj się
Miniatura Odrzywołek
zdjęcie Viola Czyżewska 2011

Lokalizacja

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał Jakobielski

Odrzywołek

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Belsk Duży
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:Park dworski**298/A*19.07.1985

Stan obecny

Dom opuszczony, u progu ruiny. Park zdziczały. Obiekt niedostępny, niewidoczny z dalszej odległości.

Historia

Dwór został wybudowany około roku 1900. W latach 30 tych XX wieku majątek należał do Tadeusza Grobickiego i taki stan rzeczy utrzymywał się aż do zakończenia II Wojny Światowej. W latach 90 tych XX wieku ulokowano w nim biura i zarząd Rolniczej Spółdzielni produkcyjnej.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, składa się z dwóch prostopadle dostawionych do siebie części budowanych w różnym czasie. Część parterowa, 4 osiowa, posadowiona na planie prostokąta oraz nowsza część nieco wyższa i szersza, posadowiona na planie prostokąta, dostawiona prostopadle do części starszej, poprzedzona prostokątnym przedsionkiem wieńczonym trójkątnym szczytem i przekryta daszkiem dwuspadowym. W części nowszej mieszkalne poddasze przekryte dachem dwuspadowym z jednym otworem okiennym umieszczonym w ścianie szczytowej. Wnętrza dworu zostały gruntownie przekształcone. Wystrój elewacji ograniczony. Całość pozbawiona wyraźnych cech stylowych.

Park

Pozostałości po założeniu ogrodowym z przełomu XVII i XVIII wieku na planie wielkiego czworoboku z pozostałościami ogrodzenia ziemnego.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Martyna Biniszewska11 lat i 4 miesiące temu
Wg. źródła Stefaniak I., Dwory i pałace Grójecczyzny Copyright by Museum of Casimir Pulaski, Warka 2007 dwór nie istnieje.... a na stronie widnieje najnowsze zdj dworu z 2011 roku? Która wersja jest więc prawdziwa? pzdr i czekam na odp z niecierpliwością :)
M.
Martyna Biniszewska11 lat i 4 miesiące temu
Czyją jest włąsnością prywatną?
Marek Kujawa11 lat i 4 miesiące temu
Wprawdzie jestem z Kujaw ale się wtrącę. Plan Rozwoju Lokalnego Powiatu Grójeckiego z 2005 roku wymienia szczegółowo swoje obiekty zabytkowe, i w Odrzywołku jest tylko park zabytkowy. Raczej trudno sądzić aby obiekt na fotce powstał w ciągu ostatnich kilku lat.
Michał Jakobielski11 lat i 4 miesiące temu
Mocno skłaniałbym się do wersji, w której dwór istnieje (jeszcze). Moja informacja o stanie obecnym oparta jest na publikacji panów Libickich "Dwory i pałace wiejskie na Mazowszu", Poznań 2009. Zamieszczone tam zdjęcie niewątpliwie przedstawia ten sam obiekt, co zdjęcie Violi. Co do rejestru zabytków, to nie każdy budynek wybudowany w zeszłym wieku musi być zabytkiem, zwłaszcza, że ten dwór ma wygląd, za przeproszeniem, stodoły, tyle, że z oknami.
Marek Kujawa11 lat i 4 miesiące temu
Pojedziemy, zobaczymy...
Michał Jakobielski11 lat i 4 miesiące temu
:-)
Marek Kujawa11 lat i 4 miesiące temu
Wszystko już wiadomo. Miałeś rację Michał - dwór stoi. Przy okazji się dowiedziałem, ze chłopaki znaleźli tam trochę skarbów... Pozdrawiam!
Justyna Michalakrok i 2 miesiące temu
Dwór istnieje, stoi. Jest własnością prywatną