Skatalogowanych zabytków: 11376
Zarejestruj się
Miniatura Krośnice
Zdjęcie Napoleon 2009

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Krośnice
Zdjęcie Jerzy Żmurkiewicz

Krośnice

Województwo:mazowieckie
Powiat:mławski
Gmina:Stupsk
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Park:nr rej.: A-238 z 8.10.1981

Historia

Dwór został wybudowany na początku XX wieku. W latach 30 tych XX wieku majątek należał do Henryka Jackowskiego. W roku 1939 posiadłość należała już do rodziny Nowickich. Po zakończeniu II Wojny Światowej we dworze ulokowała się szkoła podstawowa, która mieściła się w nim jeszcze w latach 90 tych. Później dwór był częściowo zamieszkały i był własnością Urzędu Gminnego.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, parterowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem dwuspadowym o połaciach pokrytych wtórnym eternitem. Elewacja frontowa 6 osiowa z niesymetrycznie umieszczoną jednoosiową zabudowaną sionką, wieńczoną trójkątnym szczytem i przekrytą daszkiem dwuspadowym. Wystrój elewacji ograniczony do płaskich opasek okiennych. W ścianie szczytowej elewacji bocznej umieszczono dwa otwory okienne. Na elewacji tylnej zlokalizowano otwarty taras. Układ wnętrz dwutraktowy. Całość pozbawiona wyraźnych cech stylowych.

Park

Park dworski z pocz. XX w.
Nieczytelne założenie parkowe. Pozostało kilka okazów starodrzewu.

Inne

Dla uzupełnienia noty o dworze w Krośnicach pozwalam sobie przesłać zdjęcie dworu, wykonane ok. 1910 roku, kiedy majątek należał do ojca mojej matki, doktora medycyny Witolda Giedroycia-Jurahy. Witold G.-Juraha, lekarz wojskowy w armii rosyjskiej, po zwolnieniu ze służby osiadł w 1904 r. w Szreńsku, po czym kupił Krośnice.
Moja matka urodziła się w tam w 1911 roku, a parę lat później Krośnice zostały sprzedane.

tekst: Jerzy Żmurkiewicz 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.