Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Kozietuły
Zdjęcie Waldemar Sosnowski 2011
Miniatura KozietułyMiniatura KozietułyMiniatura KozietułyMiniatura KozietułyMiniatura KozietułyMiniatura KozietułyMiniatura Kozietuły

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiKacper Trzaska

Kozietuły

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Mogielnica
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 2 poł. XIX w., nr rej.: 548/A/97 z 17.01.1997

Stan obecny

Dom w części popuszczony, w części zamieszkany, w złym stanie. Park zdziczały. Obiekt dostępny z zewnątrz.

Historia

Dwór zbudowany zapewne na pocz. lat 70. XIX w. dla Feliksa Rostworowskiego, później wielokrotnie przebudowywany i ostatecznie ukształtowany po 1910 roku.

Opis

Budynek o cechach renesansu francuskiego, wzniesiony na nieregularnym, wydłużonym planie. Składa się z szerokiej, prostokątnej części parterowej i przylegającej do niej wąskiej, również prostokątnej części piętrowej. Podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem. Pośrodku fasady części parterowej znajduje się ryzalit mieszczący główne wejście, zwieńczony malowniczym szczytem z herbem Leszczyńskich "Awdaniec". Od ogrodu, pośrodku części parterowej duży otwarty taras, przy lewym boku prostokątna przybudówka. Układ wnętrz dwutraktowy, wielokrotnie przekształcany, z sienią pośrodku części parterowej, w sieni schody wiodące na mieszkalne poddasze. Dachy czterospadowe kryte blachą.

Park

Pozostałości parku krajobrazowego.

Inne

Duży budynek gorzelni z datą 1916 i monogramem JL (Jan Leszczyński, używający zawsze drugiego imienia). W pobliżu dworu znajduje się spichlerz oraz ruiny czworaków. Przed gorzelnią można odnaleźć pozostałości bruku.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Justyna Michalak5 lat i 5 miesięcy temu
Mieszkania (komnaty) są duże i dość wysokie.Mam osobisty sentyment do tego dworu aż serce zaciska się że on tak niszczeje. Poprostu x ostał zapomniany przez gmine powiat i jego właścicieli bo chyba jacyś spatkobiecy są...