Skatalogowanych zabytków: 11428
Zarejestruj się
Miniatura Skała
2007, zdjęcie adam has
Miniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura SkałaMiniatura Skała

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Skała
Zdjęcie Joanna Kwoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej Adamekadam hasBogdan AdlerGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Skała

Hohlstein

Województwo:dolnośląskie
Powiat:lwówecki
Gmina:Lwówek Śląski
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 273 z 11.05.1951
Park:nr rej.: 676/J z 12.06.1981

Stan obecny

Ruina.

Historia

W Skale w średniowieczu istniał zamek, zamieszkany m.in. przez rycerzy- rozbójników. Dwór na miejscu zamku zbudował na pocz. XV Iw. znany birbant i miłośnik sztuki- Adam von Lest, którego podobiznę można oglądać na ścianach kościółka w pobliskich Żerkowicach. Obecny pałac powstał na przełomie XVIII i XIX w. Rezydencja przechodziła z rąk do rąk, aż trafiła do członka pruskiej rodziny królewskiej, księcia Fryderyka Wilhelma Konstantina Hohenzollern- Hechinger. Co prawda Skała pozostała majątkiem Hohenzollernów do 1945r., jednak znacznie wcześniej, bo po śmierci Fryderyka Wilhelma w 1869r. rezydencja zaczęła podupadać, wynajmowana kolejnym dzierżawcom. W okresie międzywojennym pałac można było zwiedzać. Stopniowo pustoszał, chociaż w komnatach można było jeszcze znaleźć drobiazgi przywiezione z wykopalisk w Pompejach i Herkulanum, biedermeierowskie meble oraz haftowany złotem dywan, wykonany osobiście przez pruską królową Luizę. W 1945r. do Skały weszli Rosjanie. W jadalni i zabytkowym parku palili ogniska. Później pałac znalazł się w rękach PGR-u, a następnie Nadleśnictwa Państwowego we Lwówku. Z czasem pałac niszczał coraz bardziej. W 1996r. zawalił się fragment jednej ze ścian.

Pałac miał trzy kondygnacje i był zbudowany na planie podkowy. Liczył około 40 pomieszczeń. Z niewielkiego holu wchodziło się na schody prowadzące do wschodniego skrzydła, w którym znajdowała się jadalnia, pomalowana w całości na biało. W tej części pałacu umiejscowiono też bibliotekę, w późniejszym okresie przekształconą w salon, w którym goście zachwycali się meblami obitymi żółtym adamaszkiem. W sypialni księcia ściany zdobiła tapeta w niebieskie kwiaty. W zachodnim skrzydle mieszkały panie: księżna, damy dworu, pokojówki. Ściany w ich pokojach były zdobione kołowymi miedziorytami przedstawiającymi mitologiczne sceny.

Opis

Ruina klasycystycznego pałacu z XVIII w. Obecnie istnieje większość ścian trzykondygnacyjnej budowli. Brak jest dachów i stropów, są częściowo zawalone sklepienia piwnic, brak jest więszości opasek okiennych i portali. Na elewacjach zobaczyć można nadal symetryczny układ okien, części boniowań i gzymsów. Widoczny jest nadal portyk kolumnowy podtrzymujący balkon ponad dawnym głównym wejściem.

Park

Park z wieloma okazami egzotycznych drzew i krzewów oraz ruinami tarasów, mauzoleum. W XVIII w. założono tu tarasowy ogród. W XIX w. w parku mieściły się chata z mchu, dom z kory i świątynia królowej Luizy.


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Inne

Oficyna, współczesna czasem powstania współczesna budynkowi głównemu

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

GREGORIUS ...rok i 3 miesiące temu
Palac w Skale od jakiegos czasu zaczal odzywac. Fakt ten tym bardziej cieszy, iz inwestycja i rewitalizacja obiektu jest projektem panstwowym, ktorego szczegoly widnieja na zamieszczonej tablicy, ale najogolniej rzecz ujmujac palac ma zostac przeznaczony na osrodek kultury dla wybitnie uzdolnionych artystycznie i muzycznie dzieci i mlodziezy :)...
Bogdan Adlerrok i 3 miesiące temu
Od 2022r. pałacem zajmuje się Fundacja Pałac Skała Classic ...... Na ile - państwowa ?
Jerzy Żurko4 miesiące temu
Pierwszy raz widziałem pałac latem 1979 r. Miał wtedy nie tylko wszystkie stropy, ale i część dachu. Pałac został SZCZEGÓŁOWO opisany przez Krystiana Matuszczyka, historyka sztuki , teraz już nie żyjącego. Jego studium pałacu w Skale ma grubo ponad 500 stron formatu A4 i jest przechowywany w urzędzie konserwatora zabytków dla woj. dolnośląskiego we Wrocławiu. Jest tam też mnóstwo fotografii pałacu z połowy lat 1970-tych. Co ciekawe K. Matuszczyk odkrył w skrzydle północnym zamurowane renesansowe arkady na parterze i mnóstwo innych ciekawostek.