Skatalogowanych zabytków: 11249
Zarejestruj się
Miniatura Nowy Duninów
Zdjęcie Napoleon 2010
Miniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy DuninówMiniatura Nowy Duninów

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.5827, 19.4745

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Waldemar PotulnyMichał Jakobielski

Nowy Duninów

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Nowy Duninów
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XIX-XX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1147 z 22.05.1975
Park:nr rej.: 1 z 24.08.1976

Historia

Cały zespół pałacowo-parkowy został wybudowany staraniem właścicieli rodziny Ike-Dunikowskich. W ich rękach pozostawał aż do 1939 roku. W skład zespołu wchodzą trzy obiekty architektury. Pałac właściwy wzniesiony w latach 1862-76, Pałacyk Myśliwski, którego ostateczny kształt został nadany po wielu przebudowach w latach 1932-33 oraz Zameczek wybudowany pod koniec XIX wieku.

Opis

Pałac właściwy: budynek wzniesiony na planie prostokąta, murowany z cegły i otynkowany, podpiwniczony, piętrowy z poddaszem przekrytym dwuspadowym dachem o połaciach z blachy. Elewacja frontowa 10 osiowa o ramowym podziale z 6 osiową częścią umieszczoną symetrycznie wysuniętą lekko przed lico ściany, ze schodami prowadzącymi do wejścia i balkonem z żeliwną balustradą umieszczonym bezpośrednio nad wejściem. Nad ryzalitem żeliwna balustrada i trójkątny szczyt. Na elewacji tylnej piętrowa wnęka, wypełniona 4 filarami podtrzymującymi balkon pierwszego piętra. Wystrój elewacji utrzymany w duchu neorenesansu.
Pałacyk myśliwski: Obecna forma jest wynikiem kilku przebudów pierwotnego drewnianego lub szachulcowego dworu z połowy XVIII wieku. Pozbawiona jest wyraźnych cech stylowych. Korpus główny murowany z cegły i tynkowany, piętrowy, flankowany z dwóch stron przez dwie czworoboczne wieże o formach neogotyckich. Do korpusu dostawione są pod kątem rozwartym dwa parterowe skrzydła o dachach łamanych przekrytych poszyciem blaszanym z facjatkami.
Zameczek: Obiekt nigdy nieukończony. Pierwotnie sala na piętrze pełniła funkcję kaplicy protestanckiej. Obiekt wniesiony na nieregularnym planie, zbliżonym do litery T z okrągłą wieżą dostawioną do korpusu i skomunikowaną z nim prostopadłym łącznikiem. Budynek murowany z cegły czerwonej, podpiwniczony, piętrowy z mieszkalnym poddaszem przekrytym dachem o spadowych połaciach. Wieża ma cztery kondygnacje. Budynek utrzymany w duchu architektury gotyku północnego. Detal architektoniczny zastosowano oszczędnie. Otwory zamknięte ostrołukowo, schodkowy szczyt nad elewacją frontową, wieża zwieńczona pseudo machikułami. We wnętrzach sklepienia kolebkowe, w wieży klatka schodowa.

Park

Rozległy park krajobrazowy dziś zachowany szczątkowo.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.