Skatalogowanych zabytków: 11365
Zarejestruj się
Miniatura Drobin
1967, zdjęcie Jarosław Bochyński
Miniatura DrobinMiniatura Drobin

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Jarosław Bochyński

Drobin

Województwo:mazowieckie
Powiat:płocki
Gmina:Drobin
Rodzaj obiektu:Dwór

Historia

Dwór został wybudowany w I połowie XIX wieku na polecenie rodziny Karnkowskich lub Piwnickich. Miejscowość posiada średniowieczny rodowód. Pierwsza wzmianka o miejscowości zwanej jeszcze w XVI wieku Drobnino pochodzi z 1333 roku. Od XV do XVII wieku posiadłość była w posiadaniu rodziny Kryskich. Po śmierci Stanisława Kryskiego, kasztelana raciąskiego, miejscowość wykupiła od macochy Jadwigi z Mostowskich Kryskiej Zofia z Kryskich Kępska, żona Mikołaja Kępskiego. W posiadaniu rodziny Kępskich majątek pozostawał aż do 1715 roku, potem przeszedł w posiadanie Adama Jeżewskiego- podkomorzego płockiego. W latach późniejszych posiadłość wielokrotnie zmieniała właścicieli i należała kolejno do: przed 1724 Franciszka Skarbka- wojewody łęczyckiego, następnie jego syna Jana- kasztelana inowrocławskiego z braćmi, później wdowy po nim Konstancji von Bruchenthal Michałowej Aleksandrowej Czetwertyńskiej- starościny tuszyńskiej i żytomierskiej. W roku 1787 majątek przeszedł w posiadanie Stanisława Dąbskiego- wojewody brzesko-kujawskiego, później należał do Karnkowskich a od 1846 do Kunklów. W roku 1912 właścicielem posiadłości został jej ostatni właściciel Jan Karczewski. Pod koniec lat 20 tych majątek liczył 582 hektary. Obecnie dom jest zamieszkały przez kilka rodzin i znajduje się w złym stanie technicznym. Jego pierwotne wartości artystyczne i charakter zostały zupełnie zatarte przez nowych użytkowników. Z oryginalnej architektury dwory poznać można jedynie jej bryłę i kształt dachu. Elewacje zaś zostały poprzebijane nowymi wejściami, dostawiono do nich nowe werandy, wiatrołapy, schodki.

Opis

Dwór murowany z cegły, otynkowany, malowany na biało. Posadowiony na planie prostokąta, parterowy, podpiwniczony, z mieszkalnym poddaszem nakrytym wysokim dachem naczółkowym. Połacie pokryte wtórnym eternitem. Elewacja frontowa o zmienionym układzie. Oryginalnie posiadała facjatkę na osi ponad którą znajdowała się dwuosiowa wystawka. Przy elewacji bocznej umieszczono dobudówkę mieszczącą dodatkowe wejście. Całość pozbawiona wyraźnych cech stylowych.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Marcin Skowroński11 lat i 2 miesiące temu
W zeszłym roku opuszczony i zdewastowany dwór runął. Podczas prac rozbiórkowych stwierdzono że fundamenty i piwnice na których budynek stał pochodzą z XVI wieku!
Robert Kunkel6 lat i 2 miesiące temu
Dwór wzniesiony zapewne w XVIII w. stał na podziemnej kondygnacji dawnego dworu Kryskich, przed kilku laty opuszczony przez lokatorów socjalnych dosłownie w ciągu kilku miesięcy rozgrabiony na opał i cegłę przestał istnieć. Wciąż istnieją późnośredniowieczne piwnice przebadane archeologicznie przez prof. Leszka Kajzera z Politechniki Łódzkiej. W ostatniej chwili udało się pomierzyć plany i wykonać dokumentację fotograficzną. Brak starszej niż powojenna ikonografii dworu. Na szczęście zbiory i biblioteka przekazane .zostały jeszcze przed stu laty testamentem Ludwika Kunkla Towarzystwu Naukowemu Płockiemu i dziś są w TNP i Muzeum Mazowieckim w Płocku