Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Chrzęsne
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura ChrzęsneMiniatura Chrzęsne

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 52.4456, 21.4937

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Stanisław PobógMarek KujawaJarosław Bochyński

Chrzęsne

Województwo:mazowieckie
Powiat:wołomiński
Gmina:Tłuszcz
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVII-XVIII w., , nr rej.: A-389 z 6.08.1959 i z 20.01.1976

Stan obecny

Ośrodek Edukacyjno-kulturalny. W pałacu odbywają się liczne koncerty, wystawy, warsztaty, wernisaże i inne aktywności artystyczne.
Pałac jest również dostępny do zwiedzania.

Historia

Pałac zbudowany w 1635 roku dla Stefana Dobrogosta Grzybowskiego, starosty warszawskiego i kamieńczykowskiego i kasztelana lubelskiego. W XVIII wieku doszło do przebudowy wnętrz. Budynek związany ze znakomitymi rodami szlacheckimi. Pałac był też ulubionym miejscem artystów wszelkiej maści. W 1944 roku zakończył się dobry czas dla zabytku. Wtedy to majątek utracili ostatni właściciele Karscy. Po wojnie przeszedł na skarb państwa i był wykorzystywany jako ośrodek wychowawczy, szkoła, internat, poprawczak.
Od 2002 r. pałac należy do Powiatu Wołomińskiego. W kwietniu 2019 roku otrzymał wyróżnienie w konkursie ZABYTEK ZADBANY w kategorii REWALORYZACJA PRZESTRZENI KULTUROWEJ I KRAJOBRAZU. Jest to konkurs organizowany przez Narodowy Instytut Dziedzictwa oraz Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Opis

Pałac na planie prostokąta, murowany z cegły otynkowany, podpiwniczony z poddaszem przekrytym dachem naczółkowym o połaciach pokrytych blachą. Elewacja frontowa i ogrodowa 9 osiowa, elewacje boczne 3 osiowe. Skromny renesansowy wystrój ogranicza się do boniowania narożnego, opasek okiennych, profilowanego gzymsu kordonowego, po obu stronach wejścia medaliony, nad wejściem balkon szerokości 3 osi z żeliwną balustradą. Pomieszczenie parteru przesklepione są kolebkowo i mają lunety. Na piętrze zachowany się belkowe stropy z XVIII wieku oraz dwa rokokowe kominki z piaskowca.

Park

Resztki parku krajobrazowego z I połowy XIX wieku.

Inne

Obok pałacu znajduje się oficyna z XIX wieku i spichlerz z XIX wieku

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Waldemar Knedler8 lat i 9 miesięcy temu
Odnowiony ale zamkniety dla odwiedzajacych. Park po rewitalizacji - ale zamkniety .
Marek Kujawa4 lata i 5 miesięcy temu
Najnowsze zdjęcia udostępnione przez gospodarzy obiektu. Serdecznie dziękujemy!