Skatalogowanych zabytków: 11333
Zarejestruj się
Miniatura Bielany
Zdjęcie Napoleon 2008
Miniatura BielanyMiniatura BielanyMiniatura Bielany

Lokalizacja

Współrzędne GPS (zapis dziesiętny): 51.7582, 20.723

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Michał JakobielskiMaciej Kamiński

Bielany

Województwo:mazowieckie
Powiat:grójecki
Gmina:Błędów
Rodzaj obiektu:Dwór

Stan obecny

Obiekt w trakcie remontu, wymieniony dach, okna i niezbędna kosmetyka. Park o dużej powierzchni, niestety nadal zarośnięty i nie uporządkowany.

Historia

Dwór został wybudowany lub na nowo ukształtowany w latach 30 tych XX wieku. Inicjatorem tej budowy była Władysława z Jagminów Reynelowa od 1936 roku Aleksandrowa Woytkiewiczowa. Majątek w jej posiadanie przeszedł od Jadwigi Antoniny Marii Antoszewskiej. Do skrzyńskich miejscowy majątek należał od 1873 roku. Po zakończeniu II Wojny Światowej dwór wykorzystywany był przez pracowników miejscowego gospodarstwa rolnego. W roku 1980 dwór został gruntownie przebudowany, dodano wtedy jedno piętro i pozbawiono zabytek wszystkich cech stylowych. W latach 90 tych budynek był użytkowany przez Państwowe Gospodarstwo Ogrodnicze.

Opis

Dwór murowany z cegły i otynkowany, posadowiony na planie prostokąta, wysoko podpiwniczony, piętrowy, pierwotnie parterowy. Na elewacji frontowej umieszczono otwarty taras. Na elewacji ogrodowej 4 kolumnowy, półokrągły portyk, dźwigający taras na wysokośc drugiej kondygnacji. Otwory drzwiowe pod tarasem zamknięte półkoliście. Całość obecnie bez wystroju architektonicznego, pozbawiona cech stylowych. Pierwotnie dwór był skomponowany w stylu dworkowym z elementami baroku oraz klasycyzmu.

Park

Pozostałości po parku krajobrazowym.

Inne

W otoczeniu dworu zachowały się zabudowania gospodarcze oraz dom administratora. Obecnie tak jak dwór gruntownie przekształcone.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Andrzej Wawrzecki7 lat i miesiąc temu
Czy w jakichkolwiek źródłach podany jest związek tego obiektu z nazwiskami: Wagner lub Bartel? Osoby te mogły być przed II wojną zarządcami obiektu. Jeśli ktoś dysponuje takimi informacjami - proszę o ich podanie oraz podanie danych do kontaktu. Skontaktuję się.
Małgorzata Szyller5 lat i 4 miesiące temu
Do 1974 r. moi Dziadkowie mieszkali na przeciwko dworu, po drugiej stronie rzeczki Mogielanki. Na małej działeczce, w małym domku, z dala od innych gospodarstw. Spędziłam tam swoje cudowne dzieciństwo. Na Bielany chodziliśmy do sklepu, który znajdował się w budynku dworu. Chodziliśmy tam przez łąki i rzeczkę.... Teraz domku nie ma a działeczka została sprzedana. Często jak odwiedzam groby moich Dziadków przyjeżdżam w to miejsce. Mam 59 lat a uważam, że to prawie bezludne miejsce miało na mnie bardzo duży wpływ na dalsze moje życie. Tęsknię za prostotą ówczesnego życia, za rybami, rakami, łąkami, słońcem, za Babcią Eleonorą i Dziadkiem Stanisławem. Zawsze czerpię z tego miejsca siłę i pozytywną energię. Dokąd będę mogła zawsze będę tu przyjeżdżała......
Andrzej Misierewicz3 lata i 9 miesięcy temu
Opublikowane zdjęcie przedstawia tył pałacyku od strony rzeki Mogielanki o ile sobie dobrze przypominam z dzieciństwa. Przydało by się jeszcze zdjęcie frontu pałacu to mógłbym porównać z jedynym zdjęciem czarno-białym jakie jest w moim posiadaniu. Zrobił go mój tata na początku lat 60-tych.