Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się
Miniatura Rudnica
2016, zdjęcie Bogdan Adler
Miniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura RudnicaMiniatura Rudnica

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Rudnica
Zdjęcie Bogdan Adler

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Maciej AdamekBogdan AdlerGREGORIUS ...Joanna Kwoka

Rudnica

Raudnitz

Województwo:dolnośląskie
Powiat:ząbkowicki
Gmina:Stoszowice
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w.
Obiekt:pałac, nr rej.: 1409/WŁ z 15.08.1994
Park:nr rej.: 853/WŁ z 18.09.1981

Stan obecny

 Po 1945 r. kolejno w użytkowaniu Armii Czerwonej, Ośrodka Hodowli Zarodowej i Urzędu Gminy Stoszowice. Obecnie własność Agencji Nieruchomości Rolnych. Obiekt jest opuszczony i zdewastowany, w stanie ruiny. Zachowały się mury obwodowe oraz cylindryczna wieża. Obok park ze stawem; po1945 r. zdewastowany.
Od str. Płn i Wsch pałacu zachowały się w niezbyt dobrym stanie zabudowania folwarczne - w niewielkiej części wykorzystywane jako mieszkania .

Historia

Pałac wybudowany przez Balzera von Sterza jako renesansowa budowla około 1550 - 1560 roku. Balzer von Sterza kupił wieś Rudnicę od Sigmunda Keila w 1481 roku. Pierwszy dwór został wzniesiony na planie prostokąta (obecnie skrzydło wschodnie) wzbogacone o wieżę w południowo wschodnim narożniku. Trzykondygnacyjny budynek pełnił w całości funkcję mieszkalną, natomiast w przyziemiu znajdowały się pomieszczenia o charakterze administracyjno gospodarczym. O charakterze dworskim świadczą zachowane detale skrzydła wschodniego - sklepienie krzyżowe w pomieszczeniach przyziemia oraz sklepienia lunetowe na pietrze. Dworowi nadano cechy obronne, otaczając go fosą zasilaną wodą z położonego w bezpośrednim sąsiedztwie stawu. Można sądzić, że rozbudowę poprowadził już po 1573r. nowy właściciel - Georg von Nimptsch und Diesdorf. Dekoracje sgraffitowe rudnickiego pałacu należą do najcenniejszych pozostałości tego obiektu. Są to jedne z najwcześniejszych na Śląsku dekoracji figuralnych z jedynym znanym motywem groteski. No i są całkowicie oryginalne, nietknięte ręką konserwatora. Po wzniesieniu skrzydła północnego powstała bryła dwuskrzydłowa. W rękach Georga von Nimptsch und Diesdorf dobra rudnickie były w latach 1573 - 1577. W 1577 roku wieś zakupił Fabian von Reichenbach. W jego rękach Rudnica była do 1589 roku. Kolejny etap rozbudowy obiektu o trzecie skrzydło przypada na lata 80 - 90 XVI wieku. Po dobudowaniu trzeciego skrzydła powstała pałacowa bryła na rzucie podkowy w półotwartym dziedzińcem. Skrzydło to posiada cechy wspólne z północnym, jednak dekoracji sgraffitowej już nie kontynuowano. Ponad 100 lat później nastąpiło kolejne przekształcenie obiektu (faza II - okres baroku) dokonane w 1715 roku lub w 1718. przez ówczesnego właściciela Christiana Moriz von Hugwitz. W tym czasie pałac uzyskał zwartą formę czworoboku poprzez dobudowę czwartego, południowego skrzydła, którym zamknięto niewielki dziedziniec wewnętrzny z krużgankiem , W ramach przebudowy pałac uzyskał bogatą szatę barokową, a funkcja fasady została przeniesiona na elewacje północną. Pałac w dalszym ciągu otoczony był fosą. W 2. połowie XIX wieku nastąpiła III faza przebudowy przypadająca na okres klasycyzmu. Rezydencja została przebudowana przez ówczesnych właścicieli von Sternbergów. W 1845 roku właścicielem dóbr był Konrad von Sternberg. Zasypano wówczas anachroniczną już fosę, otoczenie natomiast zostało ukształtowane na park w stylu angielskim. W tym czasie została też podwyższona wieża w formach neogotyckich otrzymując zwieńczenie złożone z drobnych form machikułowych i krenelażu oraz niewielkie kluczowe strzelnice. W takich formach pałac dotrwał do końca II wojny

Opis

Budynek zbudowany na planie prostokąta z cylindryczną wieżą w narożniku. Zachowały się renesansowe sklepienia i obramienia okienne.

Park

Park 5 ha. - zaniedbany ...

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.