Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Myślenice - Dwór (ul. Reja 13)
2012, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura Myślenice - Dwór (ul. Reja 13)

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz Szamraj

Myślenice - Dwór (ul. Reja 13)

Województwo:małopolskie
Powiat:myślenicki
Gmina:Myślenice
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Obiekt:dwór, nr rej.: A-609 z 9.10.1989

Stan obecny

Obecnie w całym gmachu mieści się Starostwo Powiatowe w Myślenicach.

Historia

Dwór /ul. Reja 13/ z 1780 r.

Dwór został wybudowany w latach 80-tych XVIII wieku na terenie dawnego wójtostwa myślenickiego i zespołu dworskiego, przy trakcie cesarskim wytyczonym w latach 1784-1788. Wybudowany został przy pomocy materiałów pochodzących z rozebranego dworu Spytka Jordana, jako budynek administracyjny, przeznaczony dla zarządców majątków dworskich. Obiekt został wzniesiony w stylu późnobarokowym. Na przełomie XIX/XX wieku w budynku przeprowadzono częściowe zmiany detali elewacji, większa przebudowa wnętrza miała miejsce w 1965 roku i w latach siedemdziesiątych.
Budynek w ciągu wieków zmieniał swoje funkcje. Na przełomie XIX/XX wieku na parterze mieściła się pierwsza poczta. Piętro budynku w 1945 roku przeznaczone było na prywatne mieszkania zajmowane przez starostów Myślenickich. Po II wojnie światowej budynek był częściowo zniszczony, mimo to był w użytkowaniu, piętro dalej zajmowały mieszkania prywatne, a na parterze znajdował się magazyn. W latach 50-tych XX wieku budynek stał się siedzibą Komitetu PZPR. W 1981 roku parter przekazano na użytkowanie Bibliotece Pedagogicznej.

Opis

Portale wejścia są kamienne późnobarokowe z arkadami o łuku koszowym z kluczem. Parterowe partie budynku mają sklepienia kolebkowe z lunetami, w narożnych budynku znajdują się masywne szkarpy nakryte daszkami namiotowymi. Budynek jest dwutraktowy z trójbiegową klatką schodową.

Inne

Ogród, nr rej.: A-609 z 9.10.1989

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.