Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Zdjęcie archiwalne

Miniatura Zagórzany

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Piotr Burzyński

Zagórzany

Województwo:małopolskie
Powiat:gorlicki
Gmina:Gorlice (wiejska)
Rodzaj obiektu:Zamek

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy, XVIII-XIX w., nr rej.: A-680 z 7.09.1992

Stan obecny

Prywatny, w ruinie.

Historia

Zamek zbudowany w latach 1834-1839 wg projektu Franciszka Marii Lanciego dla Tadeusza Skrzyńskiego herbu Zaremba. Około 1900 roku od strony południowo-wschodniej dobudowano arkady, a w 1928 roku jeszcze jedną wieżę oraz skrzydło północno-zachodnie wg projektu Juliusza Nagórskiego. Odnowiony w 1950 i 1966 roku. - W ręku Skrzyńskich Zagórzany były do 1944 roku.

Opis

Budynek neogotycki, stanowiący główny obiekt rozległego założenia rezydencjonalnego, ma charakter neogotyckiego zamku z niewielkim dziedzińczykiem wewnętrznym, wieżami, basztami i attykami w formie krenelaży. Elewacje zdobi dekoracja neogotycka i neorenesansowa oraz modernistyczna, rezultat późniejszych przekształceń. Do wnętrza oprócz typowych otworów wejściowych prowadzi przesklepiona ostrołukowo brama, umieszczona w oszkarpowanym ryzalicie. W pomieszczeniach zachowała się zabytkowa stolarka i ślusarka oraz piece kaflowe, częściowo również dekoracja stiukowa

Park

Park od północy ograniczony jest potokiem Moszczanka. Ogrodzony murem ceglanym z arkadami i bramami, w części północno- wschodniej są stawy, obecnie osuszone. Park pałacowy o powierzchni 17 ha, okazały drzewostan.

Inne

W pobliżu parku oryginalny grobowiec mauzoleum A. Szkrzyńskiego, ministra spraw zagranicznych i premiera rządu polskiego.
Kordegarda.
Ogrodzenie z bramą.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Bogusław Frańczuk8 lat i 11 miesięcy temu
Zamek w Zagórzanach, Obecnie (maj 2015) cały obiekt przykryty został dachem z blachy szwedzkiej, zrekonstruowane zostały w całości mury zewnętrzne, odtworzone dwie dębowe bramy wjazdowe na dziedziniec, a także schody drewniane łączące I i II piętro, odtworzono schody drewniane (15m wysokości) w odrestaurowanej całkowicie baszcie południowej dalsze prace trwają. Cały obiekt ma doprowadzoną nową podziemną linię energetyczną wraz z stacją trafo, oraz wykonaną kanalizację, ujęcie wody ze studni głębinowej. W otoczeniu wykonana została w także regulacja granicznej rzeczki Moszczanka na całej długości granicy parku, oraz odtworzony staw. Po uzyskaniu zgody konserwatora nastąpi odnowienie i rekonstrukcja wg. pierwowzoru XVIII wiecznej kapliczki przy wjeździe do zamku.