Skatalogowanych zabytków: 11379
Zarejestruj się
Miniatura Wysoka
2013, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura WysokaMiniatura WysokaMiniatura WysokaMiniatura WysokaMiniatura Wysoka

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz Szamraj

Wysoka

Województwo:małopolskie
Powiat:suski
Gmina:Jordanów (wiejska)
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, 1 poł. XVII, XX w.
Obiekt:dwór, nr rej.: 11/52-Kr.35 z 20.08.1935 oraz A-209 z 24.12.1976

Stan obecny

Własność prywatna Państwa Pilchów. We dworze ma swoją siedzibę Bractwo Lutni z Dworu na Wysokiej oraz fundacja ?Lutnia Staropolska?.

Historia

Pierwsze wzmianki o wsi pochodzą z 1581 r. Wówczas stanowiła własność Spytka Jordana, a następnie ostała przekazana w wianie jego córce. Majątek należał potem do wielu rodów, m.in. Sierakowskich, Stadnickich i Larischów. W XIX w. wieś należała do Wężyków, natomiast ostatnimi przedwojennymi właścicielami była rodzina Żeleńskich. Sam dwór obronny pochodzi z XVII w., był zamieszkany nieprzerwanie do 1848 r. W 1912 roku budynek przeszedł remont i ponownie stał się rezydencją szlachecką. W 1939 dwór spłonął, ale w 1942 został odbudowany na potrzeby szkoły podstawowej, już po nacjonalizacji. W latach 80tych XX w. budynek należał do biura podróży Almatur i szybko niszczał. Od 1988 roku dwór jest w rękach prywatnych, jego gruntowny remont trwał do 1990 r.

Opis

Późnorenesansowy dwór obronny z XVII w. Jest to murowany z kamienia budynek wzniesiony na planie prostokąta. Dwukondygnacyjny, podpiwniczony dwór jest nakryty czterospadowym dachem z wystawkami. Naroża budynku wspierają wydatne szkarpy. Elewacje trzyosiowe, tynkowane. Okna na pietrze posiadają opaski.
Układ wnętrz parteru jest jednotraktowy. W piwnicach oraz w sieni i salonie zachowały się sklepienia kolebkowe z lunetami. Pomieszczenia na piętrze, tak jak i kuchnia na parterze, nakryte są drewnianymi stropami.

Inne

Ogród, nr rej.: A-840 z 22.10.1997
Wokół budynku widoczne są śladu tarasowego, geometrycznego ogrodu.
Zachował się cytat opisujący dwór, zachowany w bibliotece na Wawelu: "rezydencja pańska z kamienia i cegły na wapnie murowana o jednym piętrze ze sklepami dwoma i piwnicami dwiema pod temi murowanemi"


tekst: Redaktor Druga Połowa 2011

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.