Skatalogowanych zabytków: 11308
Zarejestruj się
Miniatura Trzebinia
2014, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura TrzebiniaMiniatura TrzebiniaMiniatura Trzebinia

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Rafał GościnnyŁukasz Szamraj

Trzebinia

Województwo:małopolskie
Powiat:chrzanowski
Gmina:Trzebinia
Rodzaj obiektu:Dwór

Rejestr zabytków

Zespół:dworski, nr rej.: A-301 z 11.10.1971 oraz A/1593/95 z 30.09.1996

Stan obecny

W obiekcie mieści się hotel.

Historia

Historia Dworu Zieleniewskich sięga XIV wieku. Pierwszymi właścicielami była rodzina Karwacjanów. Na przestrzeni wieków zmieniali się liczni właściciele, jak też sam obiekt. Obecny kształt dworu został nadany w XVIII wieku.
Dzisiejsza powszechnie używana nazwa obiektu pochodzi od nazwiska rodziny Zieleniewskich; Paulina i Marian Zieleniewscy byli właścicielami dworu do 1945 r. Po zakończeniu II Wojny Światowej znajdowała się w nim siedziba Nadleśnictwa Chrzanów, później sklep meblowy.
Dwór nie remontowany przez lata utracił wiele swojej świetności. W 1971 roku Dwór Zieleniewskich wraz z otaczającym go parkiem został wpisany w rejestr zabytków przez Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków w Krakowie.
W 1983 roku dwór został odkupiony, przez Skarb Państwa od pełnomocnika ostatniego członka rodziny Zieleniewskich - Zbigniewa Zieleniewskiego.
Od połowy 1991 roku dwór przeszedł na własność Gminy Trzebinia. Inicjatorem remontu generalnego dworu w 1990 r. był Społeczny Komitet Renowacji Dworu Zieleniewskich. Odbudowa ukończona w 1996 roku przyniosła pewne zmiany architektoniczne. Od strony wschodniej dobudowano taras, natomiast poddasze zaadaptowano na pokoje.

Opis

Budynek klasycystyczny, podpiwniczony, piętrowy, oś sieni przesunięta w lewo. Dach łamany polski i czterokolumnowy portyk od strony zajazdu.

Park

Park, XIX-XX w.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.