Skatalogowanych zabytków: 11295
Zarejestruj się
Miniatura Skawina
2012, zdjęcie Łukasz Szamraj
Miniatura SkawinaMiniatura SkawinaMiniatura SkawinaMiniatura SkawinaMiniatura SkawinaMiniatura SkawinaMiniatura Skawina

Użytkownicy współtworzący opis i dane obiektu

Łukasz SzamrajZbigniew KałwaMaciej Nazim

Skawina

CKiS w Skawinie

Województwo:małopolskie
Powiat:krakowski
Gmina:Skawina
Rodzaj obiektu:Pałac

Historia

Dwór z przełomu XVII i XVIII w. Rozbudowany w 2. poł. XIX w.
Pałacyk \\\"Sokół\\\"

Pałacyk ?Sokół? położony jest w malowniczym Parku Miejskim w Skawinie. Powstał na miejscu zamku warownego, wzniesionego prawdopodobnie jeszcze przez Kazimierza Wielkiego lub zaraz po jego śmierci. Pochodzenie, nieistniejącego już dziś, zamku skawińskiego jest wciąż niejasne. Został on zbudowany na sztucznym nasypie, w miejscu gdzie wcześniej najprawdopodobniej usytuowana była drewniana budowla. Uległ zniszczeniu w czasach potopu szwedzkiego, podczas ataku najeźdźcy na miasto. Wraz z resztkami murów został rozebrany, a materiał z rozbiórki zużyto do budowy kamienic w rynku oraz budynków gospodarczych. Pod koniec XIX wieku teren wraz z ruinami przekazano powstałemu Towarzystwu Gimnastycznemu ?Sokół?, które zainicjowało budowę Pałacyku (1904-1906), według projektu Wincentego Koczarkiewicza. Od tego momentu zaczęło się tam skupiać życie towarzyskie i kulturalne mieszkańców. W okresie międzywojennym w ?Sokole? działał teatr i kino, a w pobliżu funkcjonowała strzelnica. Wokół Pałacyku, w roku 1982, został założony Park Miejski im. Józefa Piłsudskiego. Po wojnie budynek stał się siedzibą klubu sportowego ?Skawinka?, a po remoncie w latach 80-tych XX w. swoje miejsce znalazł tu Miejski Dom Kultury ?Sokół?, z którego oficjalne powstało w 1992 roku Centrum Kultury i Sportu.

Obecnie Pałacyk ?Sokół? jest siedzibą Działu Realizacji Projektów Kultury CKiS w Skawinie. Mieści się w nim sala teatralna, w której organizujemy, m.in. koncerty, spektakle teatralne, prezentacje artystyczne czy warsztaty muzyczne. Jest to nasza sala reprezentacyjna. Gościmy w niej wyjątkowych artystów, ludzi kultury i sztuki. To właśnie w sali teatralnej odbywają się, m.in. comiesięczne spotkania z muzyką poważną w ramach Koncertów z Akademią, cykliczne spektakle teatru Maska czy coroczny Skawiński Tydzień Teatralny.
W Pałacyku mieści się także kawiarnia otwierana jedynie okazjonalnie, będąca równocześnie Galerią ?Pałacyk?, gdzie urządzane są wernisaże i wystawy prac z różnych dziedzin twórczości plastycznej: prace olejne, grafika, fotografia, rzemiosło artystyczne twórców profesjonalnych oraz amatorów, zarówno gości, jak i mieszkańców gminy Skawina. Ponadto Galeria ?Pałacyk? jest miejscem comiesięcznych spotkań Skawińskiej Akademii Wiedzy i Umiejętności, a także wielu innych okazjonalnych wydarzeń.
http://www.ckis.pl/palacyk-sokol,38.html?SSID=f3c023bc93cb5bf7741541ac29c09879

Park

Park krajobrazowy z 2. poł. XIX w.

Inne

Zabudowania gospodarcze.

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.