Skatalogowanych zabytków: 11372
Zarejestruj się

Pławowice

Województwo:małopolskie
Powiat:proszowicki
Gmina:Nowe Brzesko
Rodzaj obiektu:Pałac

Rejestr zabytków

Zespół:pałacowy z 1 poł. XIX w., nr rej.: A-499 z 22.02.1985

Stan obecny

Własność prywatna. W remoncie.

Historia

Pałac budowany w latach 1804-1805 w stylu klasycyzmu.

W XV wieku istniał tu dwór szlachecki, wspomina o nim Jan Długosz.
W 1581 roku Pławowice były własnością Lanckorońskich.
W 1625 roku właścicielem był Jan Gutteter Pławowski i po nim do pocz. XVIII wieku majątek pozostawał w rodzinie Gutteterów.
Już w 1730 roku pół wsi Pławowice należało do Stefana Benedykta z Raciborska Morsztyna.
W 1776 roku wykonano plan założenia zespołu pałacowo-parkowego. W dokumencie z 1788 roku wymieniony jest dwór z prywatną kaplicą.

Obecny pałac powstał w latach 1804-1805 dla Ludwika Felicjana Morstina, według planów Jakuba Kubickiego.
Należy do najcenniejszych i najokazalszych wiejskich rezydencji klasycystycznych doby postanisławowskiej w skali ogólnokrajowej.

Walory jego podnosi usytuowanie w rozległym parku krajobrazowym o urozmaiconym drzewostanie z XVIII-XX wieku, z dużym stawem, tzw. parkowym z wyspą pośrodku, oraz kompleksem stawów rybnych, połączonych groblami.
Teren parku opada łagodnie ku dolinie przepływającej po stronie wschodniej rzeki Szreniawy.
Obecna kaplica w parku powstała wcześniej niż obecny pałac, bo w 1802 roku, jest na rzucie czworoboku, otoczona starymi lipami i klonami.

Wjazd do pałacu był przez bramę z rzeźbami dwóch lwów (rzeźby obecnie znajdują się w Krakowie przy wejściu do wieży ratuszowej, przed pałacem ustawione ich kopie).
W 1886 roku dobudowano skrzydło południowe wg projektu Tadeusza Stryjeńskiego.

Pałac stanowił do roku 1945 własność rodziny Morstinów i za czasów ostatniego właściciela Ludwika Hieronima Morstina organizowane były w latach 1928, 1929 zjazdy wybitnych poetów polskich dwudziestolecia międzywojennego.

Po 1945 pałac wraz z parkiem ulegał dewastacji, był źle użytkowany m.in. zamieszkiwany przez biedne rodziny wielodzietne, które przyczyniły się do dewastacji cennego wystroju wnętrza.

Od lat 90. XX wieku w pałacu prowadzone są prace remontowe i zabezpieczające, aby przywrócić zespołowi pałacowo-parkowemu stan pierwotny.
W dniach 23 i 24 czerwca 2006 roku w Pławowicach odbył się trzeci zjazd poetów, w którym uczestniczyło wielu współczesnych literatów.

Tym razem organizatorami spotkania byli Maria i Marian Tomaszewscy obecni właściciele posiadłości oraz gmina Nowe Brzesko.

wg wikipedii

Opis

Budowla, jedna z cenniejszych wiejskich rezydencji klasycystycznych doby postanisławowskiej w Polsce.

Park

Parku krajobrazowy typu angielskiego o pow. 11,5 ha. Stary i egzotyczny drzewostan, z obszernym stawem parkowym oraz kompleks stawów rybnych, połączonych groblą.

Inne

W parku kaplica pałacowa z 1802 roku

Komentarze

Aby skomentować obiekt, zaloguj się. Jeżeli nie masz jeszcze konta w serwisie, zarejestruj się.

Ten obiekt nie został jeszcze skomentowany.